6 września 2022

Wycieczka do ZOO w Berlinie z Flixbusem


Follow me! Aktualności Wycieczka do ZOO w Berlinie z Flixbusem

Przewozy Szczecin Berlin Szczecin, czyli jednodniowa wycieczka do stolicy Niemiec

 

Berlińskie zoo jest wyjątkowe pod wieloma względami. To nie tylko najstarsze i najpopularniejsze zoo w Niemczech, ale przede wszystkim najbogatsze w gatunki zwierząt na całym świecie. Wśród jego mieszkańców znajdziemy między innymi, niezwykle rzadko spotykane w europejskich ogrodach zoologicznych pandy wielkie!

Wycieczka do berlińskiego zoo to doskonały pomysł na jednodniową wizytę z całą rodziną u naszych zachodnich sąsiadów. To świetna okazja na spędzenie wspólnie czasu, bliskie spotkanie z przyrodą oraz zobaczenie zwierząt, które zazwyczaj możemy oglądać jedynie w książkach czy Internecie.

Zoo położone jest w dzielnicy Berlina Tiergarten, niedaleko stacji S-Bahn i dworca kolejowego Zoologischer Garten w centrum miasta. Zostało otwarte 1 sierpnia 1844 roku i było pierwszym ogrodem zoologicznym w Niemczech.

Jak dojechać do zoo w Berlinie?

Zastanawiasz się jak dojechać do Berlina bez własnego samochodu? Jak się poruszać po mieście, aby szybko i bez problemów dotrzeć na Budapester Straße (ulica Budapeszteńska) pod słoniową bramę? I wreszcie jak to wszystko ogarnąć czasowo i finansowo? Jeżeli przytaknąłeś, to mamy dla Ciebie gotowy plan jednodniowej wycieczki do zoo w Berlinie.

Naszą propozycją jest autokarowy przejazd Szczecin – Berlin Alexanderplatz – Szczecin liniami Flixbus. Przewozy do centrum Berlina realizowane są kilka razy w tygodniu. Zoo czynne jest codziennie w godzinach 9:00 – 18:30 (ostatnie wejście o godz. 17:00). Jeżeli nie chcesz brać dodatkowego dnia wolnego od pracy, warto wybrać weekend. Pamiętaj jednak, że w środku tygodnia jest zdecydowanie mniej odwiedzających!

 1. Przejazd Szczecin – Berlin (Flixbus)

Przed wybraniem daty wyjazdu warto szczegółowo przejrzeć rozkład jazdy Flixbusa. W zależności od dnia i tygodnia, poranna godzina wyjazdu ze Szczecina może się różnić. My proponujemy wybór kursu około godziny 7 z przystanku na ul. Dworcowej 16 przy hotelu Ibis lub 13 minut później w Warzymicach przy sklepie czerwona Torebka.

Podróżujemy nowoczesnym autokarem marki Mercedes, wyposażonym w klimatyzację, toaletę, bezpłatne Wi-Fi, gniazda USB oraz 230V, regulowane fotele z podnóżkami oraz mini stoliki na napoje i posiłki. Bilety za przejazd w jedną stronę zaczynają się od 56,99 zł.

 1. Przystanek końcowy – Berlin, Alexanderplatz (Flixbus)

Całkowity czas przejazdu ze Szczecina do Berlina Flixbusem to zaledwie 2 godziny. Wysiadamy na przystanku na Alexanderplatz, na który dojeżdżamy około godziny 09:00.

Alexanderplatz to największy plac w Niemczech. Położony we wschodniej części Berlina w dzielnicy Mitte. Znajduje się na nim dworzec kolejowy oraz stacje metra dla czterech linii. W okolicy Aleksanderplatz rozmieszczone są liczne centra handlowe oraz restauracje. Nad placem góruje Berlińska Wieża Telewizyjna sięgająca wysokości 368 metrów.

Alexanderplatz to także doskonałe miejsce startowe na spacer po Berlinie w jeden dzień i zwiedzenie najciekawszych jego zabytków (zobacz plan wycieczki).

 1. Jedziemy do zoo linią sto

Z Alexanderplatz na Budapester Straße czyli głównego wejścia do zoo, można dojechać na kilka sposobów. Od komunikacji miejskiej, przez dedykowane, turystyczne autobusy objazdowe, aż po przejazdy indywidualne, zamawiane za pomocą aplikacji mobilnych (Freenow, Uber).

My proponujemy przejazd miejską linią autobusową numer 100. W okolicach Alexanderplatz przystanków mamy klika, bez problemu zatem znajdziemy jeden z nich. Przed jazdą warto zaopatrzyć się w bilety. Koszt biletów to 1,9 € (ulgowy) i 3 € (normalny) od osoby. Jest to najtańsza opcja przejazdu z wyżej wymienionych. Bilet kupić można w rozmieszczonych w okolicy żółtych automatach. Pamiętaj, aby zaraz po wejściu do autobusu je skasować.

 1. Kierunek Brama Słonia

Podróż z Alexanderplatz na ulicę Budapeszteńską zajmie około 25 minut. Po drodze czekać nas będzie kilka przystanków, ale to w końcu komunikacja miejska. Plusem jest to, że przejeżdżać będziemy przez ścisłe centrum Berlina, a to świetna okazja do podziwiania – chociaż przez szybę – architektury, zabytków i pomników w Berlinie.

UWAGA. Aby nie przegapić swojego przystanku wystarczy po około 20 minutach jazdy, spoglądać w prawą stronę. Miniemy wtedy charakterystyczną bramę słona, czyli główne wejście do zoo. Będzie to znak, że powinniśmy wysiąść na najbliższym przystanku.

 1. Jesteśmy na miejscu. Bilety do zoo i akwarium.

Po wyjściu z autobusu idziemy w prawą stronę (nieco cofając się) i po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do głównego wejścia.

Bilety do zoo można oczywiście kupić w kasie na miejscu. Zdecydowanie rozsądniej jest jednak kupić je wcześniej przez internet. Omijamy wtedy długą zazwyczaj kolejkę i wchodzi do środka w zasadzie z marszu.

Ile kosztuje bilet do zoo w Berlinie? Wszystko zależy od wieku oraz wybranej opcji: zwiedzanie samego zoo lub zwiedzanie zoo i akwarium (oczywiście polecamy drugi wariant)

Dorośli:

 • Zoo: 17,50 €
 • Zoo + Akwarium: 23,50 €

Dzieci (od 4 do 15 lat)

 • Zoo: 9,00 €
 • Zoo + Akwarium: 12,00

Ulgowe (młodzież szkolna od lat 16, studenci, praktykanci zawodu)

 • Zoo: 12,00 €
 • Zoo + Akwarium: 17,00 €

 1. Zwiedzamy ZOO i Akwarium

Berlińskie Zoo to teren o powierzchni 35 hektarów, na których mieszka ponad 14 000 zwierząt, w tym ponad półtora tysiąca różnych gatunków. Wszystkim zwierzętom stworzono warunki odpowiadające naturalnym.

Berlińskie zoo podzielone jest na trzy strefy:

 1. główny, największy obszar, skupiający większość wybiegów,
 2. niewielki teren po drugiej stronie kanału Landwehrkanal, do którego prowadzi klimatyczny most,
 3. akwarium.

Dwa pierwsze obszary zwiedzamy ze zwykłym biletem do zoo, akwarium jest dodatkowo płatne.

Główna atrakcja zoo, czyli Panda Garde, oddalona jest zaledwie około 100 metrów od wejścia. Obecnie mieszkają tam trzy urocze pandy, które można podziwiać w specjalnie zaprojektowanym wybiegu, gdzie czują się wyjątkowo swobodnie.

Ogród zoologiczny w Berlinie może pochwalić się wieloma rzadkimi i egzotycznymi gatunkami zwierząt. Wiele cennych okazów znajdziemy w specjalnych, dedykowanych pawilonach takich jak: ptaszarnia, pingwiniarnia, małpiarnia, czy dom antylop / żyraf.

Spacerując alejkami spotkamy także: słonie, nosorożce, hipopotamy, lwy, tygrysy, niedźwiedzie, pandy czerwone, żubry, wilki, alpaki, strusie, kangury, tapiry, mrówkojady, foki, koziorożce, wydry czy leniwce.

Niezależną, choć mieszczącą się na terenie berlińskiego zoo, częścią ogrodu jest trzypiętrowe akwarium. Na poszczególnych kondygnacjach zobaczymy:

 • na parterze (akwarium) – ryby, meduzy, koniki morskie, kraby i inne podwodne zwierzaki,
 • piętro pierwsze (gady i płazy) – węże, krokodyle, żaby, ropuchy, jaszczurki,
 • piętro drugie (insektarium) – krótko mówiąc: pająki, karaluchy, modliszki, skorpiony i inne owady, pajęczaki i robale.

Tu mała uwaga. Pamiętajcie, aby wychodząc z akwarium wyjść przez te same drzwi co wchodziliście (z powrotem do ogrodu zoologicznego). Wychodząc z drugiej strony, znajdziemy się poza terenem parku i z dalszego zwiedzania nici.

Nie zawsze jednak uda nam się zobaczyć wszystkie zwierzaki. Przed rozpoczęciem spaceru, na oficjalnej stronie zoo warto sprawdzić godziny karmienia zwierząt. Szczególnie w gorące dni lubią one odpoczywać w zaciemnionych miejscach swojego wybiegu przez co czasem trudno je dostrzec. Nigdy jednak nie oprą się smakołykom, przygotowanym przez opiekunów.

Na terenie zoo znajduje się olbrzymi plac zabaw dla dzieci, liczne restauracje i punkty z lodami, toalety oraz sklepiki z pamiątkami.

 1. Wracamy na Alexanderplatz 

Po ekscytującym zwiedzaniu Muzeum czas na powrót do centrum Berlina na Alexanderplatz. Wracamy ponownie autobusem linii 100. Przystanek znajduje się po przeciwległej stronie ulicy, lekko w prawo. Autobusy kursują co kilka / kilkanaście minut. Nie trzeba zatem długo na nie czekać.

 1. Powrót do Szczecina (Flixbus)

Autokary w kierunku powrotnym do Szczecina odjeżdżają z tego samego przystanku Flixbus  na Alexanderplatz, na którym wysiadaliśmy rano. Najkorzystniej jest wybrać powrót po godzinie 20 tego samego dnia. Mamy wtedy ponad 10 godzin na zwiedzanie Zoo oraz ścisłego centrum Berlina.

W autokarze czeka nas już zasłużony odpoczynek. Wygodne fotele i klimatyzacja, pozwolą na szybką regenerację sił. Do Szczecina dotrzemy po niecałych dwóch godzinach.

Jak kupić bilety na przejazd do Berlina i z powrotem do Szczecina?

Bilety na wszystkie przejazdy Szczecin – Berlin – Szczecin oraz aktualny rozkład jazdy dostępne są na stronie www.flixbus.pl oraz w aplikacji Flixbus.

Poniżej przedstawiamy szczegółową listę przystanków obsługiwanych od 10 maja przez autokary Szczecin – Berlin Alexanderplatz – Szczecin:

 1. ul. Dworcowa 16 przy hotelu Ibis (przystanek tymczasowy)
 2. Warzymice, Osiedle Kresy 11
 3. Berlin Alexanderplatz

————

Zobacz także: