6 czerwca 2022

Spacer po Berlinie z Flixbusem


Follow me! Aktualności Spacer po Berlinie z Flixbusem

Przewozy Szczecin Berlin Szczecin, czyli jednodniowa wycieczka po stolicy Niemiec.

Berlin to jedno z najciekawszych do zwiedzania miast współczesnej Europy. Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Berlinie? Jak dojechać do Berlina bez własnego samochodu? I wreszcie jak to wszystko ogarnąć czasowo i finansowo?

Jeżeli choć jedna Twoja odpowiedź brzmi – “tak”, czytaj dalej, bo mamy dla Ciebie gotowy plan jednodniowej wycieczki po Berlinie.

Naszą propozycją jest autokarowy przejazd Szczecin – Berlin Alexanderplatz – Szczecin liniami Flixbus. Przewozy do centrum Berlina realizowane są kilka razy tygodniu. Najciekawszym rozwiązaniem jest wyjazd w sobotę. Po pierwsze nie trzeba brać dnia wolnego od pracy, po drugie w weekendy zawsze jest najwięcej atrakcji.

  1. Wyjazd rozpoczynamy (w zależności od aktualnego rozkładu jazdy) około godziny 8 z przystanku na ul. Dworcowej 16 przy hotelu Ibis lub 13 minut później w Warzymicach przy sklepie czerwona Torebka.
  2. Podróżujemy nowoczesnym autokarem marki Mercedes, wyposażonym w klimatyzację, toaletę, bezpłatne Wi-Fi, gniazda USB oraz 230V, regulowane fotele z podnóżkami oraz mini stoliki na napoje i posiłki.
  3. Całkowity czas przejazdu to 2 godziny.
  4. Około godziny 10:00 jesteśmy zatem na miejscu. Wysiadamy na przystanku przy Alexanderplatz i zaczynamy nasz spacer.
  5. Autokary w kierunku powrotnym do Szczecina odjeżdżają po godzinie 18 tego samego dnia. Mamy zatem ponad 8 godzin na zwiedzanie Berlina. W drogę!
  6. Bilety za przejazd w jedną stronę zaczynają się od 56,99 zł.

 

Co zobaczyć w Berlinie? Ośmiogodzinny spacer po najważniejszych miejscach Berlina.

1. Alexanderplatz i Berlińska Wieża Telewizyjna (Berliner Fernsehturm)

Nasz spacer zaczynamy od Alexanderplatz, czyli centralnego węzła komunikacyjnego. Jest to największy plac w Niemczech. Położony we wschodniej części Berlina w dzielnicy Mitte. Plac został nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra I. Znajduje się na nim dworzec kolejowy oraz stacje metra dla czterech linii. W okolicy Aleksanderplatz rozmieszczone są liczne centra handlowe oraz restauracje. W sercu placu ulokowany jest Zegar Światowy Urania pokazujący 24 strefy czasowe. Nad placem góruje Berlińska Wieża Telewizyjna sięgająca wysokości 368 metrów. Jest ona tym samym najwyższym budynkiem w Niemczech i czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem w Europie.

2. Kościół Mariacki, Fontanna Neptuna (Neptunbrunnen) i Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus in Berlin)

Po zachodniej stronie wieży telewizyjnej znajduje się kolejny z berlińskich placów, a na nim gotycki kościół Mariacki z drugiej połowy XIII wieku. Naprzeciwko świątyni stoi neobarokowa fontanna Neptuna z końca XIX wieku. Blisko dziesięciometrowy posąg Neptuna otoczony jest personifikacjami Łaby, Odry, Renu i Wisły, czyli czterech najważniejszych rzek leżących w granicach dziewiętnastowiecznego państwa niemieckiego. Vis-a-vis fontanny wznosi się  neorenesansowy ratusz będący siedzibą burmistrza Berlina. Wieża wybudowanego w 1869 roku ratusza przypomina wieże katedry Notre-Dame we Francji.

3. Katedra Berlińska i Stare Muzeum (Altes Museum)

Trzecim przystankiem naszej przechadzki jest Katedra Berlińska, czyli najważniejszy kościół w mieście. To właśnie w tej zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku świątyni, z okazji ważnych uroczystości państwowych, odprawiane są msze. W podziemiach katedry znajduje się krypta grobowa. Pochowano w niej 90 członków dynastii Hohenzollernów. Obok katedry stoi Stare Muzeum z monumentalną kolumnadą na froncie. Zbudowany w latach 1823-1830 budynek zaliczany jest do najwspanialszych obiektów architektury okresu klasycyzmu.

4. Brama Brandenburska

Brandenburger Tor to najpopularniejsze turystycznie miejsce w Berlinie i chyba najbardziej rozpoznawalny zabytek stolicy Niemiec. Brama Brandenburska ma 26 m wysokości, 65,5 m szerokości i 11 m głębokości. Znajduje się w niej pięć przejazdów. Po obu stronach wznosi się po sześć piętnastometrowych kolumn. Zwieńczeniem Bramy jest miedziana rzeźba o wysokości 5 metrów. Przedstawia ona uskrzydloną boginię zwycięstwa Wiktorię, kierującą kwadrygą, czyli antycznym rzymskim, dwukołowym wozem, zaprzężonym w cztery konie.

5. Gmach Reichstagu (siedziba Bundestagu)

Spod Bramy Brandenburskiej krótkim spacerem dojdziemy do Gmachu Parlamentu, który od 1999 roku jest siedzibą Bundestagu. Wnętrza Reichstagu można zwiedzać za darmo. Jednym z najciekawszych miejsc w budynku, jest ważąca 1200 ton jego szklana kopuła. Stanowi ona sklepienie dla sali parlamentu.

6. Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule)

Siegessäule czyli Kolumna Zwycięstwa to kolumna odsłonięta w 1973 roku jako upamiętnienie zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej w 1864 roku. Na szczycie kolumny znajduje się brązowa figura Wiktorii o wysokości 8,3 metra i wadze 35 ton. Całość (kolumna + statua) ma 66,89 m wysokości. Na 50 metrze znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzą, ulokowane wewnątrz kolumny schody o 285 stopniach.

7. Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) i pomnik Muru Berlińskiego

Po zwiedzeniu Siegessäule na Plac Poczdamski warto udać drogą przez Großer Tiergarten czyli najpopularniejszy berliński park śródmiejski. Wśród drzew i krzewów odnajdziemy liczne pomniki. Sam Potsdamer Platz to jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. Po zjednoczeniu Niemiec przekształcono go w ważne centrum handlowe i kulturowe miasta. Znajduje się tam m.in. Sony Center, czyli kompleks wieżowców połączonych podświetlaną kopułą. Na placu znajdziemy także fragmenty Muru Berlińskiego, który przez blisko trzydzieści lat oddzielały Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.

8. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Holocaust-Mahnmal)

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (z niemieckiego Denkmal für die ermordeten Juden Europas lub w skróconej wersji Holocaust-Mahnmal). Wybudowany został w latach 2003–2005, na powierzchni 19 tys. m². Składa się z 2711 betonowych bloków-steli ustawionych w równoległych szeregach. Upamiętnia on zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Jest głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech.

9. Alexanderplatz po raz drugi, czyli przejazd Berlin – Szczecin.

Zatoczywszy pętlę, nasz spacer kończymy w miejscu, z którego wyruszyliśmy, czyli z przystanku Flixbusa znajdującego się na Alexanderplatz. Po ośmiogodzinnej przechadzce, zasłużony odpoczynek rozpoczniemy chwilę po wejściu do autokaru. Wygodne fotele i klimatyzacja, pozwolą na szybką regenerację sił. Do Szczecina dotrzemy po niecałych dwóch godzinach.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podróżując po Berlinie?

Przemieszczając się między kolejnymi punktami naszej wycieczki, koniecznie zwróćcie uwagę na charakterystyczną sygnalizację świetlną. Czerwone i zielone ludziki na światłach przy przejściach dla pieszych, na przestrzeni lat stały się kolejnym symbolem Berlina. Są wyjątkowe do tego stopnia, że mają nawet swoje dedykowane sklepy, w których można kupić czapeczki, koszulki, magnesy, breloczki z ich wizerunkiem, a nawet foremkę do wykrawania ciastek w kształcie pieszego.


Ponieważ nie samym zwiedzaniem człowiek podróżuje, na trasie naszego spaceru mijać będziemy wiele sklepów z pamiątkami oraz restauracji, kawiarenek czy przydrożnych punktów gastronomicznych z tradycyjnym wurstem, czyli berlińskimi kiełbaskami.

Niektóre odcinki trasy są dłuższe, na przykład odległość między Reichstagiem a Siegessäule. Ci którzy chcą zaoszczędzić czas i siły, mogą skorzystać z miejskiej hulajnogi lub miejskiego roweru.

Berlin to niezwykłe miasto z bogatą historią. Pełne zabytków, muzeów, perełek architektonicznych, pomników, ciekawych miejsc sakralnych i kulturalnych, placów i urokliwych przyrodniczo skwerów. Nasza wycieczka w ramach przyjętych ram czasowych obejmuje jedynie tzw. must have Berlina. Do zwiedzania pozostałych, zachęcamy podczas kolejnych wycieczek.

Jak kupić bilety na przejazd do Berlina i z powrotem do Szczecina?

Bilety na wszystkie przejazdy Szczecin – Berlin – Szczecin oraz aktualny rozkład jazdy dostępne są na stronie www.flixbus.pl oraz w aplikacji Flixbus.

Poniżej przedstawiamy szczegółową listę przystanków obsługiwanych od 10 maja przez autokary Szczecin – Berlin Alexanderplatz – Szczecin:

  1. ul. Dworcowa 16 przy hotelu Ibis (przystanek tymczasowy)
  2. Warzymice, Osiedle Kresy 11
  3. Berlin Alexanderplatz

————-

Zobacz także: