8 lutego 2021

Zmiany w tranzycie przez Niemcy


Follow me! Aktualności Zmiany w tranzycie przez Niemcy

Zmiany w tranzycie przez Niemcy

Niemiecki rząd od 30.01.2021 r. zmienił zasady dotyczące tzw. tranzytu przez Niemcy z obszarów podwyższonego ryzyka oraz z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń. Przed planowaną podróżą upewnij się na stronach rządowych o aktualnie obowiązujących obostrzeniach.

Tranzyt z obszarów podwyższonego ryzyka.

Tranzyt przez Niemcy jest możliwy bez konieczności wypełniania elektronicznej rejestracji wjazdu oraz bez obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Aktualna lista krajów zaliczanych do tej grupy znajduje się na stronie: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete.html

Podróżując z lub do obszaru podwyższonego ryzyka zalecamy przed podróżą kontakt z linią lotniczą w celu uzyskania informacji czy przy wejściu na pokład będzie wymagane okazanie negatywnego wyniku testu. Oprócz rządowych obostrzeń taki wymóg mogą stawiać wybrane linie lotnicze w szczególności w tych sytuacjach, gdy portem docelowym są Niemcy, a dalszy tranzyt do Polski planowany jest drogą lądową.

Polska na dzień publikacji artykułu zalicza się do tej grupy i uznawana jest za obszar podwyższonego ryzyka.

Tranzyt przez Niemcy z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa

Za obszary o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacją wirusa na ten moment uznane zostały Botswana, Brazylia, Eswatini, Irlandia, Lesotho, Malawi, Mozambik, Portugalia, Zambia, Zimbabwe, Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania i Irlandia Północna.

Ważne! Zgodnie z Rozporządzeniem niemieckiego Ministerstwa Zdrowia zmiany w tranzycie weszły w życie 30.01.2021. Od tego dnia przewóz osób przez Niemcy z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa jest dostępny tylko w przypadku podróży lotniczych i nieopuszczenia strefy tranzytowej lotniska (tj. ze strefy NON-SCHENGEN do NON-SCHENGEN). Oznacza to, że nie ma możliwości tranzytu samolotem, statkiem, pociągiem lub autobusem z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa przez Niemcy do Polski. Rozporządzenie obowiązuje co najmniej do 17.02.2021 r.

 

UWAGA: Powyższy wpis ma jedynie charakter informacyjny, wiadomości w nim zawarte są aktualne na dzień publikacji tekstu. Przed planowaną podróżą sprawdź koniecznie aktualizację obostrzeń na oficjalnych stronach rządowych krajów z których lub do których podróżujesz. Skontaktuj się również ze swoją linią lotniczą, czy podczas odprawy nie będzie wymagała od Ciebie ważnego testu na koronawirusa.

Źródło: https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dot-rozprzestrzeniania-sie-koronawirusa-sars-cov-2-w-niemczech


Pozostałe aktualności:

Przejazdy do Polski bez kwarantanny

Terminal 5 będzie tymczasowo zamknięty

Loty z lotniska Goleniów. Ryanair wznowi loty?