19 marca 2021

Przewozy autokarowe. Aktualne obostrzenia w autobusach.


Follow me! Aktualności Przewozy autokarowe. Aktualne obostrzenia w autobusach.

Aktualne obostrzenia w autobusach. Bezpieczne podróże autokarowe w czasach pandemii.

Wszyscy liczymy na to, że tegoroczny sezon urlopowy będzie już znacznie lepszy, a przede wszystkim nieco bardziej przewidywalny niż w poprzedni. Przygotowując się powoli  do organizacji wakacyjnych wyjazdów, warto na bieżąco monitorować aktualne obostrzenia i zmiany, które pojawiają się z miesiąca na miesiąc. Z jakimi problemami mogą  liczyć się  organizatorzy przejazdów na wakacje?

Aktualne obostrzenia wynikają z aktualnego rozporządzenia opublikowanego na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

W chwili obecnej obowiązują 2 główne obostrzenia, dotyczące przewozów autokarowych:

  • Ograniczenia liczby podróżujących

To jedno z głównych obostrzeń wprowadzonych przez służby sanitarne, w celu maksymalizacji bezpieczeństwa podczas przejazdów komunikacją zbiorową.

Aktualne rozporządzenie mówi o tym, że w Polsce środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

  • 50% liczby miejsc siedzących, albo
  • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

W praktyce jednak w autobusach rejsowych obowiązuje ograniczenie 50% miejsc siedzących w autokarze.

  • Obowiązkowe maseczki w autokarach, obowiązek zasłaniania usta i nosa

Na terenie całego kraju obowiązuje również obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Podobne obostrzenie obowiązuje oczywiście również w transporcie zbiorowym. Zgodnie z rozporządzeniem pasażerowie i kierowcy powinni stosować się do tego obostrzenia w trakcie całej podróży. Nakaz posiadania maseczki nie dotyczy dzieci do 5 roku życia oraz osób z przeciwwskazaniami medycznymi.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym elementem, którym powinni kierować się organizatorzy wyjazdów jest sprawdzenie przewoźnika autokarowego pod kątem przestrzegania przepisów sanitarnych oraz wdrożenia dodatkowych procedur. Zwróć szczególną uwagę, czy firma wprowadziła obowiązkową dezynfekcję rąk i bagaży, czy realizowana jest bezkontaktowa obsługa pasażerów, zapytaj czy pojazdy są dezynfekowane lub ozonowane po każdym kursie. Zapoznaj się również z procedurami wsiadania, wysiadania i poruszania się pasażerów podczas przejazdu.

W obecnych czasach wybór zaufanego i pewnego przewoźnika ma dużo większe znacznie niż w czasach „przedpandemicznych”. Dbałość o szeroko rozumiane bezpieczeństwo pasażerów stało się najważniejszym czynnikiem, mającym ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych – tak wskazują wszystkie obecne badania rynku.

Przewozy autokarowe bezpieczne w czasach pandemii? Tak wynika z analiz.

Przejazdy autokarowe przy zachowaniu odpowiednich procedur są uważane za jeden z najbezpieczniejszych form transportu zbiorowego. Takie wnioski płyną m.in. z raportów Instytuty im. Roberta Kocha. Zdaniem badaczy ryzyko zakażenia w pojazdach jest stosunkowo niewielkie ze względu na bardzo szybką wymianę powietrza. Jako ciekawostkę, wiele europejskich Państw do dzisiaj nie wprowadziło ograniczeń liczby podróżnych wskazując, że nie ma dowodów na to, że podróż autokarem przy większym obłożeniu niż 50% miejsc, obniża poziom bezpieczeństwa pasażerów.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania czy wątpliwości odnośnie zasad dotyczących organizacji przejazdów autokarowych, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami pod adresem wynajem@followme.pl.

Bądź na bieżąco z aktualnymi informacjami, zapisz się do naszego newslettera a nie przegapisz, żadnej ważnej wiadomości. Formularz zapisu do newslettera znajdziesz na samym dole strony głównej.

 


Pozostałe aktualności:

Przewóz pracowników do firm

Wynajem autokaru, na co warto zwrócić uwagę?

Organizacja wycieczki szkolnej. Jak się za to zabrać?