23 lutego 2021

Organizacja wycieczki szkolnej – ważne informacje


Follow me! Aktualności Organizacja wycieczki szkolnej – ważne informacje

Organizacja wycieczki szkolnej lub zielonej szkoły – ważne informacje

Organizacja wycieczek szkolnych czy zielonej szkoły to duże wyzwanie dla nauczyciela. Proces organizacji takiego wyjazdu składa się z kilku elementów, my ze względu na swoje duże doświadczenie skupimy się w tym artykule na aspekcie podróży. Na co zwracać szczególną uwagę? O czym należy pamiętać organizując wycieczkę szkolną? Jakie zasady należy wprowadzić w trakcie przejazdu?

Co wybrać? Gotowy program wycieczki szkolnej, czy indywidualna organizacja?

Tę kwestię powinniśmy ustalić na samym początku planowania wycieczki szkolnej. Na rynku jest wiele ofert gotowych programów w różnych wariantach cenowych czy pod kątem planowanych aktywności. Gotowy program wycieczki szkolnej to rozwiązanie pozornie najłatwiejsze, ponieważ wiele obowiązków spada na barki operatora. Dużym plusem jest również możliwość poznania opinii wcześniejszych uczestników wyjazdów z daną firmą, oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z doświadczonego organizatora dla którego nie jest to pierwsza wycieczka.

Alternatywą jest oczywiście samodzielna organizacja wycieczek szkolnych, największym atutem takiego rozwiązania jest idealne dopasowanie programu do grupy uczniów, a także pełna kontrola nad dostępnym budżetem. Warto jednak pamiętać, aby przy organizacji takiej wycieczki czy zielonej szkoły nie szukać oszczędności w kluczowych elementach takich jak: podróż (wynajem bezpiecznego autokaru), noclegu czy wyżywienia.

Autobus na wycieczkę szkolną. Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie czy samemu organizujesz wycieczkę, czy korzystasz z oferty zewnętrznego Operatora zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich uczniów podczas podróży. Bezpieczeństwo podróży jest kluczowe zarówno przy krótkich jak i długich wyjazdach, autobus musi być w 100% sprawnych i posiadać wszystkie niezbędne uprawniania. Warto decydować się na wybór pewnej firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, dysponującej tylko nowoczesnymi autokarami. Czasami bywa tak, że przewoźnik chwali się zdjęciem nowego autokaru, a w dniu wyjazdu pod szkołę podjeżdża 30 letni autobus, który nijak nie przypomina tego przedstawionego w ofercie. Zadbaj więc o to, aby przewoźnik na etapie podpisywania umowy zagwarantował, że podstawi konkretny model autokaru lub o tej samej jakości.

Wybieraj rekomendowanego przewoźnika, masz wówczas gwarancję przejazdu najwyższej jakości w bardzo dobrej cenie. Na ten temat przeczytasz więcej na stronie: Rekomendowany przez szkoły przewoźnik. Warto zwrócić uwagę, żę Follow me! dysponuje tylko nowoczesnymi autokarami marki Mercedes i Setra, dzięki czemu masz gwarancję, że Twoja wycieczka zostanie zrealizowana nowoczesnym i bezpiecznym autokarem.

Pamiętaj również o możliwości kontroli autobusu przed wycieczką. Jeżeli masz wątpliwości co do wynajętego autokaru lub kierowcy zapoznaj się z naszym wpisem na temat: Kontrola autokaru przed wycieczką

Na co warto zwrócić uwagę podczas podróży autokarem?

Już na etapie planowanie warto ustalić zasady obowiązujące podczas podróży autokarem. Ustalenie tych zasad warto ułożyć lub skonsultować z wybranym przewoźnikiem. Przed podróżą obowiązkowo należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa przewoźnika, o ile zadbał on o takie aspekty. Przeczytaj jakie procedury obowiązują w autokarach Follow me! ->  Procedury COVID-19 w autobusie

Zawrzyj w zasadach podróży autokarem takie wątki jak np.:

  • Spożywanie posiłków – to istotne zagadnienie zwłaszcza przy dłuższych przejazdach. Zwróć szczególną uwagę kiedy będzie można spożywać posiłki i co robić z papierkami czy resztkami jedzenia. Zalecanym rozwiązaniem jest jedzenie podczas postoju, ponieważ u niektórych uczniów spożywanie posiłków w trakcie jazdy może powodować mdłości.
  • Poruszanie się po autokarze – przypomnij uczestnikom wycieczki, że w trakcie jazdy poruszanie się po autokarze jest zabronione.
  • Korzystanie z toalety – jeżeli w autokarze jest dostępna toaleta ustal z przewoźnikiem przed odjazdem w jakich sytuacjach i kiedy z niej korzystać. Ustal też z uczniami sposób zgłaszania chęci korzystania z toalety, aby zapobiegać zbędnemu przemieszczaniu się po autokarze.
  • Korzystanie z pasów bezpieczeństwa – jeśli w autokarze są pasy, poinformuj uczniów o obowiązku ich zapinania, wytłumacz też przed odjazdem jak je zapiąć.
  • Postoje – zaplanuj postoje z kierowcą przed rozpoczęciem podróży, przekaż uczniom informacje co jaki czas zaplanowany jest postój.

Komunikacja z rodzicami podczas podróży, to również warto ustalić przed podróżą. Follow me! to jedyny przewoźnik w regionie, który udostępnia specjalny link do strony internetowej, na której rodzice mogą monitorować w którym miejscu znajduje się aktualnie autobus. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ znacznie ogranicza telefony do organizatora i opiekuna z pytaniami typu „Gdzie jesteście? Za ile będziecie na miejscu?”

 


Jeżeli masz pytania odnośnie organizacji wycieczki szkolnej z Follow me! skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie: biuro@followme.pl ; +48 91 48 50 422

 

Autobus na wycieczkę szkolną – jeżeli jesteś zainteresowany wynajmem autokaru skontaktuj się z nami, a otrzymasz niezobowiązującą wycenę. Możesz skorzystać z 3 opcji kontaktu:

Wycena on-line: https://booking.followme.pl/coaches

Kontakt e-mail: wynajem@followme.pl

Kontakt telefoniczny: +48 91 48 50 422