22 października 2020

Nie będzie hucznego otwarcia Berlin Brandenburg.


Follow me! Aktualności Nie będzie hucznego otwarcia Berlin Brandenburg.

Nie będzie hucznego otwarcia Berlin Brandenburg.

Lotnisko Berlin Brandenburg – inwestycja na którą w stolicy Niemiec czekano od kilkunastu lat w końcu doczeka się uruchomienia, nie będzie jednak hucznego otwarcia, dlaczego?

Powód pierwszy – coronavirus 

Jednym z głównych powodów jest oczywiście obecna sytuacja na świecie. Organizowanie dużej imprezy masowej nie jest obecnie zalecane ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Dlatego władze Berlina, Brandenburgi i lotniska zapowiedzieli skromne świętowanie.

Powód drugi. Czy jest powód do świętowania?

Nieoficjalnie drugim powodem jest wieloletnie opóźnienie i liczne błędy podczas budowy portu lotniczego Berlin Brandenburg. Ponad 8 letnie opóźnienie inwestycji to wstyd dla wszystkich zainteresowanych stron. Zdaniem lokalnych mediów świętowanie i obracanie tego dnia w wielki sukces było by niestosowne.

W związku z powyższym 31 października, kiedy oficjalnie działalność ma rozpocząć lotnisko Berlin Brandenburg, o godzinie 14:00 wylądują dwa samoloty największych klientów lotniska BER. Będzie to samolot Lufthansy i brytyjskiego Easy Jet. O tym więcej przeczytacie w naszym wpisie: Kto pierwszy wyląduje na Berlin Brandenburg?

Tegel miał być pożegnany z przytupem.

Pandemia pokrzyżowała plany również przy planach zorganizowania dużej imprezy pożegnalnej lotniska Berlin Tegel. TXL przez wiele lat było głównym i największym portem lotniczym Berlina, mimo wielu wad było bardzo lubiane przez berlińczyków, głównie dzięki bliskości portu i centrum miasta. Jego architektura była również przez wiele lat wyjątkowa w skali światowej.

Z chwilą zamknięcia 7.11.2020 lotniska Berlin Tegel miała odbyć się wielka impreza plenerowa, z licznymi koncertami, prelekcjami, wydarzeniami i pokazami. Niestety, ze względu na trwającą pandemię wydarzenie nie dojdzie do skutku. Cała impreza została odwołana, a największą atrakcją skromnej uroczystości o symbolicznym charakterze ma być ostatni lot Air France z tego lotniska. Samolot francuskich linii lotniczych odbył pierwszy regularny lot z Tegel w styczniu 1960 roku.

 


Pozostałe aktualności:

Jak dojechać na lotnisko BER

Długa historia lotniska Berlin Brandenburg 

Nowość! Bus na lotnisko BER

Rezerwacja przejazdów na lotnisko BER