16 grudnia 2020

Lockdown w Niemczech. Czy możesz wjechać do Niemiec?


Follow me! Aktualności Lockdown w Niemczech. Czy możesz wjechać do Niemiec?

Od dzisiaj lockdown w Niemczech. Czy możesz wjechać do Niemiec?

Niemcy zdecydowały się wprowadzić tzw. twardy lockdown który potrwa od 16 grudnia do 10 stycznia. Główne założenia nowych obostrzeń to ograniczenie kontaktów i przemieszczania się. Czy mimo wprowadzonych obostrzeń nadal można podróżować po Niemczech? Czy nadal obowiązuje tzw. mały ruch przygraniczny? Czy można bez problemu dojechać na lotnisko?

AKTUALIZACJA: Lockdown w Niemczech został przedłużony co najmniej do 14 lutego 2021 r.  Więcej informacji: https://followme.pl/aktualnosci/lockdown-w-niemczech-przedluzony/ 

  • Czy zostały przywrócone kontrole graniczne?

Obowiązek kontroli granicznych nie został wprowadzony, nie oznacza to jednak, że takie kontrole nie mogą się pojawić. Niemieckie władze zapowiedziały, że nie wykluczają wprowadzenia kontroli granicznych w przypadku znaczącego wzrostu liczby zachorowań w obszarach przygranicznych.

  • Wjazd na teren Niemiec. Czy obowiązuje kwarantanna?

Jeżeli podróżujesz do Niemiec z obszarów tzw. wysokiego ryzyka jesteś zobowiązany do odbycia 10 dniowej kwarantanny. Pamiętaj, aby w takim przypadku dokonać elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de. Strona została przygotowana również w języku polskim.

Elektroniczna rejestracja NIE dotyczy tylko tych osób, które:
– przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie;
– podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin*;
– przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych).

  • Czy mogę prywatnie pojechać po rodzinę lub znajomych do Niemiec?

Wszystkie osoby które nie są zwolnione z obowiązkowej rejestracji podróży, powinny każdy wjazd na teren Niemiec zgłosić. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego lub policję w przypadku wyrywkowej kontroli. W przypadku osób przebywających w tranzycie funkcjonariusz może prosić o udokumentowanie tego faktu, a więc np. poprosić o okazanie biletu lotniczego lub na przejazd autobusem.

Oznacza to, że zgodnie z tymi zapisami oraz wstrzymaniem tzw. małego ruchu granicznego w Brandenburgii i Maklemburgii Pomorzu Przednim osoba wykonująca prywatny przejazd podlega obowiązkowi rejestracji i kwarantannie. Mały ruch przygraniczny wciąż jest dozwolony w samym mieście Berlin (do 24h) jednak przepisy jednoznacznie nie określają, co w przypadku kontroli na terenie Brandenburgii, gdy jako cel przejazdu podajemy lotnisko Berlin Brandenburg (lotnisko zlokalizowane jest poza granicami miasta Berlin, leży na terenie Brandenburgii).

  • Wjazd do Niemiec na 24h bez kwarantanny?

Podsumowując informacja na temat wjazdu do landów przygranicznych :
– do Mecklenburg – Vorpommen (Meklemburgii Pomorze Przednie) – nie można wjechać bez kwarantanny
– do Brandenburgii – nie można wjechać od 16.12.2020 r. bez kwarantanny
– Berlin – jest możliwość wjazdu bez obowiązku kwarantanny do 24 h,
– Saksonia – jest możliwość wjazdu bez obowiązku kwarantanny, jednak czas takiego pobytu został skrócony z 24h do 12h.

Czyli np. do centrum Berlina możemy wjechać, jednak na lotnisko BER (obszar Brandenburgi) już nie. Podobnie jeżeli planujemy wyjazd do Schwedt – nie możemy wjechać na 24h bez obowiązku kwarantanny (Brandenburgia).

  • Czy przylatując lub wylatując z Berlina musisz mieć ważny test lub odbyć kwarantannę?

Przepisy w tym względzie nie uległy zmianie. Wciąż możesz podróżować przez Niemcy (tranzyt) bez obowiązku odbywania kwarantanny. Nie musisz również wykonywać testu na COVID-19.

Ważne: pamiętaj, aby w przypadku kontroli na terenie Niemiec móc udowodnić, że znajdujesz się w tzw. tranzycie. Funkcjonariusz może poprosić Cię o okazanie dokumentu potwierdzającego taki przejazd np. bilety na połączenia lotnicze, autobusowe lub kolejowe do Polski lub potwierdzenie najmu samochodu.

Aktualizacja: nastąpiły zmiany zasad tranzytu zwłaszcza z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa. Zapoznaj się z naszym wpisem: Zmiany w tranzycie przez Niemcy 

  • Czy możesz podróżować na lotnisko z Follow me!?

Przejazdy na lotnisko z Follow me! są realizowane bez zmian. Przewoźnicy, w tym kierowcy zwolnieni są z obowiązku kwarantanny, a korzystanie z profesjonalnej firmy przewozowej jest w tym przypadku dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. W przypadku ewentualnej kontroli funkcjonariusze nie mają wątpliwości, że osoba podróżująca na lotnisko znajduje się w tzw. tranzycie i nie podlega obowiązkowi kwarantanny.

Bilety na przejazdy liniowe dostępne są na stronie – https://booking.followme.pl/airport-transfers

Rezerwacja przejazdów indywidualnych – https://booking.followme.pl/family-airport-taxi

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości skontaktuj się z nami. Nasi pracownicy śledzą na bieżąco obowiązujące przepisy i chętnie pomogą Ci zorganizować bezpieczny przejazd.

Tel. (+48) 91 48 50 422
e-mail: biuro@followme.pl

źródło: gov.pl

 

UWAGA: Powyższy wpis ma jedynie charakter informacyjny, wiadomości w nim zawarte są aktualne na dzień publikacji tekstu. Przed planowaną podróżą sprawdź koniecznie aktualizację obostrzeń na oficjalnych stronach rządowych krajów z których lub do których podróżujesz. Skontaktuj się również ze swoją linią lotniczą, czy podczas odprawy nie będzie wymagała od Ciebie ważnego testu na koronawirusa.


8 zasad bezpieczeństwa na lotnisku Berlin Brandenburg

12 najczęściej zadawanych pytań przez podróżujących z lotniska BER