11 grudnia 2020

12 najczęstszych pytań podróżujących z lotniska BER.


Follow me! Aktualności 12 najczęstszych pytań podróżujących z lotniska BER.

Zebraliśmy 12 najczęstszych pytań podróżujących z lotniska BER. W związku z dużą dynamiką zmian zasad i obostrzeń będziemy starali się stale aktualizować treść poniższych odpowiedzi.

1) Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na lotnisku Brandenburg?

Zarządca lotniska Brandenburg wyróżnił 8 podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego na lotnisku Berlin Brandenburg. Warto się z nimi zapoznać przed planowanym wylotem – kliknij tutaj.

2) Czy po przylocie do Berlina muszę wykonać test na COVID -19?

Osoby podróżujące z tzw. regionów wysokiego ryzyka i pozostające w Berlinie lub Niemczech na dłużej (więcej niż 24h) muszą poddać się obowiązkowi testowi na COVID-19 lub odbyć kwarantannę. Jeżeli jednak kontynuujesz swoją podróż np. do Polski i podczas wizyty na lotnisku BER jesteś w trakcie tzw. „tranzytu” nie masz obowiązku wykonania testu lub poddania się kwarantannie. Musisz jednak niezwłocznie kontynuować swoją dalszą podróż do Polski.

3) Czy wylatując z Berlina muszę posiadać ważny test na COVID-19?

Wylatując z Berlina nie musisz posiadać ważnego testu na COVID-19. W tej sytuacji upewnij się jednak, czy kraj do którego wylatujesz z Berlina nie wymaga takiego testu po wylądowaniu w miejscu docelowym. Jeżeli chciałbyś wykonać taki test w Berlinie, poniżej sprawdzisz ile kosztuje test na COVID na lotnisku BER.

4) Ile kosztuje test na COVID -19 na lotnisku Berlin Brandenburg?

Tak jak wspomnieliśmy, jeżeli lotnisko Berlin Brandenburg jest tylko etapem Twojej podróży np. w drodze do Polski nie musisz wykonywać testu na lotnisku BER. Jeżeli jednak planujesz dłuższy pobyt w Berlinie lub Niemczech, możesz taki test wykonać na terenie terminala T1. Wykonanie takiego testu kosztuje 59 euro, a wynik testu otrzymasz w ciągu 24h w formie powiadomienia na e-mail.

5) Czy po przylocie do Berlina muszę przejść kwarantannę?

Osoby podróżujące z tzw. regionów wysokiego ryzyka i pozostające w Berlinie lub Niemczech na dłużej (więcej niż 24h) muszą poddać się obowiązkowi testowi na COVID-19 lub odbyć kwarantannę. Jeżeli jednak kontynuujesz swoją podróż np. do Polski i podczas wizyty na lotnisku BER jesteś w trakcie tzw. „tranzytu” nie masz obowiązku wykonania testu lub poddania się kwarantannie. Musisz jednak niezwłocznie kontynuować swoją dalszą podróż do Polski.

6) Ile trwa kwarantanna w Berlinie?

Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w Berlinie a przylatujesz z regionu wysokiego ryzyka, musisz poddać się 10 dniowej kwarantannie. Okres kwarantanny możesz skrócić poprzez negatywny wynik testu. W związku z dużą dynamiką zmian w obostrzeniach, sprawdź przed swoim lotem aktualnie obowiązujące przepisy w mieście Berlin lub regionie w którym planujesz się zatrzymać.

7) Jak bezpiecznie przejechać z Berlina do Szczecina?

Najwygodniej skorzystać z doświadczonego przewoźnika, który przestrzega obowiązujących przepisów i zasad sanitarnych. W związku z dużym ograniczeniem liczby połączeń kolejowych i autobusowych upewnij się, że przewoźnik realizuje połączenia w tym czasie.
Warto dokonać rezerwacji on-line jeszcze przed wylotem do Berlina. Wielu przewoźników mimo zamieszczonych rozkładów jazdy nie realizuje wszystkich kursów, dlatego aby mieć pewność, że przewoźnik będzie na Ciebie czekał korzystaj z pewnych i doświadczonych firm. Aktualny rozkład jazdy autobusów Follow me! znajdziesz na stronie https://booking.followme.pl/airport-transfers .
Follow me oferuje również przejazdy łączone i indywidualne. Dokładne informacje znajdziesz na stronie -> Jak aktualnie dojechać na lotnisko Berlin Brandenburg?

8) Jak dojechać z Berlina do Poznania, Warszawy, Gdańska czy Wrocławia?

W związku z dużymi ograniczeniami liczby połączeń kolejowych i autobusowych jedną z opcji przejazdu z Berlina do dowolnego miasta w Polsce jest przejazd łączony. Na trasie Berlin Brandenburg -> Szczecin możesz wybrać bezpieczny transfer z Follow me!, przystanek w Szczecinie zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP Szczecin Główny skąd możesz dalej kontynuować swoją podróż.

9) Czy na lotnisku muszę nosić maseczkę? Gdzie obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa?

Noszenie maseczki jest obowiązkowe na lotnisku. Nakaz dotyczy wszystkich terminali, ale również przestrzeni otwartych w obrębie lotniska, a więc place, ulice, przystanki czy parkingi.

Na terenie Berlina i Brandenburgii obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy także podróżujących transportem publicznym w drodze na lub z lotniska. Również podczas wizyt w sklepie na terenie Brandenburgii obowiązuje nakaz noszenia maseczki.

Nieprzestrzeganie tego obowiązku może skutkować nałożeniem wysokiego mandatu.

10) Dlaczego mimo mniejszego ruchu muszę stawić się na lotnisku min. 2 godziny przed odlotem?

Ze względu na wdrożone procedury sanitarne czas odprawy pasażerów może być dłuższy niż standardowo, dlatego mimo mniejszego ruchu lotniczego zaplanuj swój przyjazd co najmniej 2 godziny przed odlotem.

11) Czy na lotnisku kupię coś do jedzenia? Czy są czynne sklepy?

W tej kwestii następują dynamiczne zmiany, dlatego sprawdź dokładne informacje przed swoim lotem. Wiele sklepów w związku z niskim ruchem pasażerskim nie została jeszcze uruchomiona od daty otwarcia lotniska BER. Aktualne przepisy powodują, że w chwili obecnej czynne są jedynie obiekty gastronomiczne oferujące jedzenie i napoje na wynos.

12) Czy w Berlinie działają hotele i restauracje?

Podobnie jak w Polsce hotele działają w ograniczonym zakresie, a zatrzymywać się w nich mogą jedynie osoby przebywające w podróży służbowej. Co najmniej do 10 stycznia 2021 roku hotele nie będą przyjmowały gości indywidualnych, termin ten może zostać jednak wydłużony.

Jeżeli podróżujesz służbowo warto zrobić rezerwację on-line, ponieważ część hoteli w związku z obostrzeniami całkowicie zawiesiła działalność. Przy rezerwacji warto się upewnić jakie warunki musisz spełnić oraz jakie dokumenty okazać, aby potwierdzić przebywanie w podróży służbowej.

Restauracje podobnie jak w Polsce mogą oferować jedynie jedzenie na wynos, nie ma możliwości spożycia posiłku wewnątrz lokalu.

 

AKTUALIZACJA: Lockdown w Niemczechczy możesz wjechać do Niemiec?

 


Pozostałe aktualności:

Berlin BER transfer Szczecin

Nowa tymczasowa funkcja Berlin Tegel 

Terminal 5 lotniska BER zostanie tymczasowo zamknięty?