11 grudnia 2020

12 najczęstszych pytań podróżujących z lotniska BER.


Follow me! Aktualności 12 najczęstszych pytań podróżujących z lotniska BER.

Zebraliśmy 12 najczęstszych pytań podróżujących z lotniska BER. W związku z dużą dynamiką zmian zasad i obostrzeń będziemy starali się stale aktualizować treść poniższych odpowiedzi.

1) Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na lotnisku Brandenburg?

Zarządca lotniska Brandenburg wyróżnił 8 podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego na lotnisku Berlin Brandenburg. Warto się z nimi zapoznać przed planowanym wylotem – kliknij tutaj.

2) Czy po przylocie do Berlina muszę wykonać test na COVID-19?

Wszystkie osoby wjeżdżające do Republiki Federalnej Niemiec drogą lotniczą obowiązuje zasada 3G (pierwsze litery słów: Geimpft – zaszczepiony, Genesen – ozdrowiony, Getestet – przetestowany). Oznacza to, że każda osoba musi wylegitymować się dowodem zaszczepienia, albo dokumentem potwierdzającym statusu ozdrowieńca, albo negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

3) Czy wylatując z Berlina muszę posiadać ważny test na COVID-19?

Wszyscy podróżujący są zobowiązani do posiadania dowodu, że nie są zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 (dowód przeprowadzenia testów, szczepienia lub powrotu do zdrowia) w czasie podróży. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić dodatkowo, jakie wymagania pod tym kątem, ma kraj, do którego wylatujesz z Berlina.

4) Czy na lotnisku Berlin Brandenburg mogę zrobić test na COVID-19 i ile kosztuje?

Tak. Test, zarówno antygenowy jak i RT-PCR, wykonać możesz na terenie terminala T1. Cena testu uzależniona jest od jego rodzaju. Szczegółowy cennik znajdziesz na tej stronie.

5) Czy po przylocie do Berlina muszę przejść kwarantannę?

Osoby podróżujące z tzw. regionów wysokiego ryzyka i pozostające w Berlinie lub Niemczech na dłużej (więcej niż 24h) muszą udać się na 10-dniową kwarantannę. Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Możesz skrócić kwarantannę, jeżeli wykonasz drugi test po 5 dniach od wjazdu, a jego wynik będzie negatywny. Dzieciom poniżej 12 roku życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniach. Jeżeli jednak kontynuujesz swoją podróż np. do Polski i podczas wizyty na lotnisku BER jesteś w trakcie tzw. „tranzytu” nie masz obowiązku wykonania testu lub poddania się kwarantannie. Musisz jednak niezwłocznie kontynuować swoją dalszą podróż do Polski.

6) Czy muszę być zaszczepiony podróżując z Polski do Niemiec?

Nie, ale musisz spełnić jeden z trzech warunków 3G. Wjeżdżając na teren Niemiec wszystkie osoby od 12. roku życia muszą wylegitymować się albo dowodem zaszczepienia, albo dokumentem potwierdzającym statusu ozdrowieńca, albo negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat COVID-19.

7) Jak bezpiecznie przejechać z Berlina do Szczecina?

Najwygodniej skorzystać z doświadczonego przewoźnika, który przestrzega obowiązujących przepisów i zasad sanitarnych. W związku z dużym ograniczeniem liczby połączeń kolejowych i autobusowych upewnij się, że przewoźnik realizuje połączenia w tym czasie.
Warto dokonać rezerwacji on-line jeszcze przed wylotem do Berlina. Wielu przewoźników mimo zamieszczonych rozkładów jazdy nie realizuje wszystkich kursów, dlatego aby mieć pewność, że przewoźnik będzie na Ciebie czekał korzystaj z pewnych i doświadczonych firm. Aktualny rozkład jazdy autobusów Follow me! znajdziesz na stronie https://booking.followme.pl/airport-transfers .
Follow me oferuje również przejazdy łączone i indywidualne. Dokładne informacje znajdziesz na stronie -> Jak aktualnie dojechać na lotnisko Berlin Brandenburg?

8) Jak dojechać z Berlina do Poznania, Warszawy, Gdańska czy Wrocławia?

W związku z dużymi ograniczeniami liczby połączeń kolejowych i autobusowych jedną z opcji przejazdu z Berlina do dowolnego miasta w Polsce jest przejazd łączony. Na trasie Berlin Brandenburg -> Szczecin możesz wybrać bezpieczny transfer z Follow me!, przystanek w Szczecinie zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP Szczecin Główny skąd możesz dalej kontynuować swoją podróż.

9) Czy na lotnisku muszę nosić maseczkę? Gdzie obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa?

Tak. Noszenie maseczki jest obowiązkowe na lotnisku. Nakaz dotyczy wszystkich terminali, ale również przestrzeni otwartych w obrębie lotniska, a więc place, ulice, przystanki czy parkingi.

Na terenie Berlina i Brandenburgii obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy także podróżujących transportem publicznym w drodze na lub z lotniska. Również podczas wizyt w sklepie na terenie Brandenburgii obowiązuje nakaz noszenia maseczki.

Nieprzestrzeganie tego obowiązku może skutkować nałożeniem wysokiego mandatu.

10) Dlaczego mimo mniejszego ruchu muszę stawić się na lotnisku min. 2 godziny przed odlotem?

Ze względu na wdrożone procedury sanitarne czas odprawy pasażerów może być dłuższy niż standardowo, dlatego mimo mniejszego ruchu lotniczego zaplanuj swój przyjazd co najmniej 2 godziny przed odlotem.

11) Czy na lotnisku kupię coś do jedzenia? Czy są czynne sklepy?

Tak. Na lotnisku pasażerowie mogą skorzystać z szerokiej gamy sklepów i usług w tym także gastronomicznych. W zależności jednak od rodzaju oferowanej usługi mogą wystąpić ograniczenia w postaci 2G (tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców). Zwolnione z tego wymogu są punkty, które zaspokajają podstawowe potrzeby, takie jak sklepy spożywcze czy apteki. Dokładne informacje sprawdzisz na stronie lotniska.

12) Czy w Berlinie działają hotele i restauracje?

Tak, ale podobnie jak w innych obiektach w przestrzeni publicznej, obowiązuje w nich zasada 3G. To znaczy, że mogą w nich przebywać osoby, które:
– zostały zaszczepione i okażą Unijny Certyfikat COVID-19,
– są ozdrowieńcami i posiadają zaświadczenie od lekarza o przebytej infekcji,
– posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS CoV-2.

W większości krajów związkowych z noclegów w hotelach, pensjonatach, hostelach czy domkach letniskowych korzystać mogą wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (2G).


Pozostałe aktualności:

Berlin BER transfer Szczecin

Nowa tymczasowa funkcja Berlin Tegel 

Terminal 5 lotniska BER zostanie tymczasowo zamknięty?