24 stycznia 2021

Kogo obowiązuje kwarantanna w Niemczech


Follow me! Aktualności Kogo obowiązuje kwarantanna w Niemczech

Kogo obowiązuje kwarantanna na terenie Niemiec? Kto musi wypełnić deklarację przed wjazdem?

Dynamika zmian przepisów dotyczących obostrzeń w czasie trwania pandemii niezmiennie pozostaje bardzo duża. Podajemy więc aktualne informacje dotyczące możliwości podróżowania do Niemiec z Polski.

Kogo obowiązuje kwarantanna?

Czy musisz wykonać test na COVID-19?

Kto musi dokonać elektronicznej rejestracji przed przekroczeniem granicy?

Wjeżdżając do Niemiec musisz poddać się kwarantannie, chyba że…

Musimy wyjaśnić dwie kwestie, ponieważ w przepisach rozróżniony jest pobyt w Niemczech oraz tranzyt. Jeżeli Niemcy są krajem docelowym Twojego wyjazdu to wówczas podlegasz pod większość obostrzeń oraz przepisy krajów związkowych, jeżeli jednak znajdujesz się w  tzw. tranzycie wówczas możesz poruszać się bez większych problemów.

Tranzyt to sytuacja gdy przez Niemcy tylko przejeżdżasz w drodze np. do Belgii, Francji czy lecisz do innego kraju z lotniska w Niemczech np. z Berlin Brandenburg.

Jeżeli twoim miejsce docelowym są Niemcy i planujesz tam pozostać na pewien czas wówczas masz obowiązek poddać się kwarantannie. „Jeżeli wjeżdżasz do Niemiec z zagranicy, a w ciągu 10 dni poprzedzających wjazd przebywałeś w obszarze ryzyka, jesteś zobowiązany do poddania się kwarantannie przez okres 10 dni po przekroczeniu granicy.”

W związku z powyższym wjeżdżając z Polski do Niemiec powinieneś poddać się 10 dniowej kwarantannie a swój pobyt jeszcze przed wjazdem do Niemiec zgłosić na stronie: https://www.einreiseanmeldung.de. Są jednak od tej zasady wyjątki, a także różnice wynikające z przepisów wydawanych przez kraje związkowe w Niemczech.

Kto nie musi elektronicznie deklarować wjazdu do Niemiec?
• jeżeli tylko przejeżdżałeś przez obszar ryzyka i nie miałeś tam postoju,
• jeśli wjeżdżasz do Niemiec tylko w celu tranzytowym i opuścisz teren kraju  najszybszą drogą,
• jeśli przebywasz w strefie ryzyka w ramach ruchu granicznego przez okres krótszy niż 24 godziny lub jeśli wjeżdżasz do Niemiec na okres do 24 godzin. UWAGA! W tym wypadku sprawdź zasady obowiązujące w danym kraju związkowym, przepisy przygranicznych landów. Przykładowo sąsiadujące z Polską landy Maklemburgia i Pomorze Przednie oraz Brandenburgia, zniosły możliwość tzw. małego ruchu przygranicznego.
• jeżeli wjeżdżasz do Niemiec ze względów zawodowych dokonując transgranicznego transportu osób, towarów lub dóbr drogą lądową, kolejową, morską lub powietrzną, lub
• jeżeli podróżujesz w ramach oficjalnych delegacji wracając do Niemiec przez terminal rządowy portu lotniczego Berlin Brandenburgia lub przez port lotniczy Kolonia/Bonn, a pobyt w strefie ryzyka był krótszy niż 72 godziny.

Przed wjazdem zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane przez podróżnych pytania. Lockdown w Niemczech – najczęściej zadawane pytania.

 

UWAGA: Powyższy wpis ma jedynie charakter informacyjny, wiadomości w nim zawarte są aktualne na dzień publikacji tekstu. Przed planowaną podróżą sprawdź koniecznie aktualizację obostrzeń na oficjalnych stronach rządowych krajów z których lub do których podróżujesz. Skontaktuj się również ze swoją linią lotniczą, czy podczas odprawy nie będzie wymagała od Ciebie ważnego testu na koronawirusa.


Pozostałe aktualności:

Lockdown w Niemczech pytania i odpowiedz

Lockdown w Niemczech przedłużony

Berlin BER gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa