29 września 2020

Powstanie nowa linia zamiast LOT?


Follow me! Aktualności Powstanie nowa linia zamiast LOT?

Powstanie nowa linia zamiast LOT?

Czeski dziennik „Lidove Noviny” informuje o pomyśle utworzenia Środkowoeuropejskich Linii Lotniczych, których głównym udziałowcem miałyby być Polskie Linie Lotnicze LOT. Nowe linie roboczo nazwane V4 miałby powstać przy wsparciu czterech państw środkowoeuropejskich czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Państwowa spółka PLL LOT jako największa linia lotnicza w tej części Europy miałaby posiadać ponad 50% udziałów, a pozostałe rozkładałyby się równo na rządy Czech, Słowacji i Węgier. Projekt jest na bardzo wczesnym etapie i należy go raczej traktować jako koncepcje długofalową, jednak sama idea nie jest nowa. Pomysły jednak o podobnych współpracach pojawiały się już jednak kilkukrotnie.

Nowy projekty byłby również zgodny ze strategią rozwoju PLL LOT, który chce umacniać swoją pozycję w środkowej Europie. W tym celu w 2018 roku lotnisko w Budapeszcie zostało hubem polskich linii, prowadzone są również rozmowy o większym udziale LOT na praskim lotnisku. Jak zapewnia prezes portu lotniczego im. Vaclava Havla w Pradze prowadzone są obecnie negocjacje nad uruchomieniem kilku połączeń LOT nie tylko do Warszawy, czy Budapesztu.

Pomysł stworzenia dużego regionalnego przewoźnika to odpowiedź na obecną sytuację na rynku lotniczym. Duże, silne podmioty popierane przez rządy kilku państw mają większe możliwości wsparcia oraz szans na rozwój. Nie jest to również innowacyjna idea, takie połączenia istnieją już w branży od dawna choćby SAS w Skandynawii, czy połączenie Air France z holenderskim KLM.

Być może po utworzeniu V4 mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogliby liczyć na nowe połączenia z Lotniska Goleniów do stolic współpracujących Państw. Połączenie Szczecin Praga, czy Szczecin Budapeszt mogłoby być atrakcyjne turystycznie, ale również otwierało by nowe możliwość współpracy biznesowej.

Czy powstanie nowa linia zamiast LOT? Pomysł jest jedynie koncepcją, więc nawet jeżeli miałby dojść do finalizacji przyjdzie nam jeszcze na niego poczekać.


Pozostałe aktualności:

„Długa historia Berlin Brandenburg” – czytaj 

„Kto wyląduje na Berlin Brandenburg jako pierwszy?” – czytaj

 

 

 


Źródło: fly4free.pl, pasażer.com