16 września 2021

Podróż do Wielkiej Brytanii: duże zmiany od października. Sprawdź!


Follow me! Aktualności Podróż do Wielkiej Brytanii: duże zmiany od października. Sprawdź!

Od początku tego roku wjeżdżając na Wyspy należy każdorazowo okazać dokument tożsamości. Jednak trzeba liczyć się z faktem, że to niejedyne zmiany, które w najbliższym czasie czekają podróżujących do Zjednoczonego Królestwa. Jeśli więc planujesz podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie, sprawdź jak musisz się do niej przygotować.

Od kiedy paszport do Wielkiej Brytanii będzie nas obowiązywał?

Zmiana wymaganego dokumentu przy wjeździe do Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem zapowiadana była od dawna. Dlatego od 1 października 2021 r. podróżni z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii będą zobowiązani okazać paszport przy przekraczaniu granicy. Oczywiście dokument musi być ważny przez cały czas pobytu w tym kraju. Jedynie właściciele paszportów biometrycznych nadal będą mogli korzystać z automatycznych bramek na lotniskach na obecnych zasadach.

Jak podaje portal brexit.gov.pl, wyjątki od powyższej zasady obejmują jedynie osoby, które:

 • posiadają status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej (pre-settled status) w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme);
 • złożyły wniosek o przyznanie wspomnianych wyżej statusów w ramach EU Settlement Scheme w terminie do 30 czerwca 2021 roku, ale nie otrzymały jeszcze decyzji;
 • posiadają zezwolenie EU Settlement Scheme family permit;
 • otrzymały pozwolenie na pracę dla pracowników przygranicznych (Frontier Worker Permit);
 • są gośćmi Opieki Zdrowotnej S2 (S2 Healthcare Visitor);
 • są dostawcami usług narodowości szwajcarskiej (Swiss Service Provider)

W powyższych przypadkach co najmniej do 31 grudnia 2025 r. będzie można wjechać do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego. Są to jednak ściśle określone wyjątki.

Czy potrzebuję wizy planując podróż do Wielkiej Brytanii?

Jeśli Twój pobyt na Wyspach będzie trwał do 6 miesięcy i:

 • ma cel turystyczny
 • odwiedzasz rodzinę bądź przyjaciół
 • bierzesz udział w konferencjach lub spotkaniach biznesowych

to wiza nie będzie wymagana. Wystarczy paszport. Jednak musi on być ważny przez cały okres pobytu na Wyspach.

W jakich przypadkach wizy do UK są obowiązkowe?

Wizy na wyjazd do Wielkiej Brytanii po Brexicie wymagane są głównie w sytuacjach, kiedy planujesz podróż w celu:

 • podjęcia pracy – niezależnie od tego, czy planujesz pracować na terenie Wielkiej Brytanii u pracodawcy, czy chcesz prowadzić własną działalność, a także jeśli masz odbyć staż na Wyspach, musisz oprócz paszportu posiadać wizę;
 • podjęcia nauki – kiedy wybierasz się na studia na brytyjską uczelnię, także musisz koniecznie oprócz paszportu wyrobić wizę wjazdową;
 • służbowym – jeśli twój pobyt na Wielkiej Brytanii w celach służbowych będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy, zostaniesz wpuszczony na teren kraju jedynie na podstawie wizy.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podróżując na Wyspy po 1 października?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego uznaje się na dotychczasowych zasadach. Warto jednak zawsze wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne, które pokryje koszt ewentualnych prywatnych wizyt lekarskich.

Istotne są także kwestie opłat roamingowych. Od początku tego roku operatorzy mogą obciążać dodatkowymi kosztami osoby, które w czasie podróży do Wielkiej Brytanii używają telefonów komórkowych. Dlatego radzimy, abyście upewnili się przed podóżą jakie stawki roamingu ustaliły telefonie komórkowe w Zjednoczonym Królestwie.

Niezależnie od tego, w jakim celu podróżujecie na Wyspy, warto sprawdzić ważność dokumentów (szczególnie paszportu). Podczas dłuższych pobytów zachęcamy do upewnienia się, czy wymagana będzie wiza, czy nie.

Więcej informacji znajdziecie na www.brexit.gov.pl


Zobacz pozostałe aktualności:

Gdzie pojechać na wakacje we wrześniu? Poznaj nasze top 5 kierunków

Podróże służbowe powracają!

Flixbus Szczecin- Berlin – aż 11 przejazdów dziennie