14 kwietnia 2022

Nie daj się zaskoczyć na lotnisku!


Follow me! Aktualności Nie daj się zaskoczyć na lotnisku!

Przegląd obostrzeń covidowych w 5 najpopularniejszych wakacyjnych destynacjach

Obostrzenia COVID-19 dla podróżnych są sukcesywnie znoszone. Kolejne kraje ogłaszają pełne otwarcie granic dla turystów. To bardzo dobra wiadomość, szczególnie teraz, kiedy wielu z nas planuje wyjazdy na zbliżające się wakacje.

Podpowiadamy jak zaplanować tegoroczny, letni urlop. Sprawdziliśmy jakie kraje będą w tym roku najpopularniejsze wśród klientów biur podróży. Poniżej znajdziecie aktualne zasady wjazdu do 5 najpopularniejszych wśród podróżnych z Polski krajów. Zobaczcie jakie dokumenty są potrzebne, aby przekroczyć granicę i na jakie obostrzenia na miejscu trzeba się przygotować.

Turcja bez wymogu paszportowego dla Polaków 

Nim przejdziemy do przeglądu aktualnych obostrzeń covidowych w Turcji, wspomnijmy, że turecka ambasada poinformowała, że od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy mogą podróżować do Turcji wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportu podczas podróży turystycznych trwających maksymalnie 90 dni.

Co do wymogów covidowych, mamy dobrą informację dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Obie grupy przekroczą granicę bez testu PCR, testu antygenowego i kwarantanny. Należy jednak mieć przy sobie ważny unijny certyfikat COVID. Po powrocie do Polskich takie osoby, nie będą poddawane kwarantannie.

Dzieci do 12 lat podczas przekraczania tureckiej granicy są zwolnione z testów i je także nie obowiązuje kwarantanna po powrocie. Od pozostałych podróżnych wymagany jest negatywny wynik testu PCR (72 godziny przed przybyciem) lub antygenowy (48 godzin przed przybyciem).

Grecja – antyczna przygoda i piaszczyste plaże

Kreta, Santorini, Korfu, Rodos czy Ateny to idealne miejsce na dłuższy urlop lub city break. W Grecji, podobnie jak w Turcji osoby zaszczepione są zwolnione z wykonywania testu PCR oraz testu antygenowego przed przyjazdem. Wymagane jest oczywiście posiadanie przy sobie Unijnego Certyfikatu Covid-19.

Podobnie u dzieci, z tą różnicą, iż tu wiek zwolnionych z testów obniżony został do 5 lat. Pozostali podróżni przy przekraczaniu granicy greckiej muszą okazać negatywny wynik testu PCR, wykonany na 72 godziny przed przybyciem lub antygenowego na 24 godziny przed wyjazdem.

Egipt – piramidy, Sfinks i Morze Czerwone

Wakacje w Egipcie to doskonały kierunek dla osób, które marzą o wypoczynku w pełnym słońcu. Hurghada czy Sharm El Sheikh to także turkusowe morze, piaszczyste plaże, rafy koralowe. Wszystko to stoi otworem dla osób zaszczepionych, które zwolnione są z wykonywania testów przed przylotem do Egiptu. Do potwierdzenia, że jest się osobą zaszczepioną, wystarczy okazanie wydrukowanego Unijnego Certyfikatu COVID. Pozostali, w tym ozdrowieńcy, muszą uzyskać negatywny wynik testów. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci, które ukończyły 12 rok życia.

Tunezja – wakacje all inclusive nad Morzem Śródziemnym

Osoby zaszczepione, które ukończyły 18 rok życia nie muszą wykonywać testów przed przylotem. Niezbędne jest jednak przedstawienie w dniu przyjazdu certyfikatu ukończenia harmonogramu szczepień przeciwko COVID-19. Z testów i szczepień zwolnione są także dzieci i młodzież poniżej 18 lat.

Osoby powyżej 18 roku życia, które nie są zaszczepione lub mają niepełne szczepienie muszą przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR  (48 godzin przed wylotem) lub testu antygenowego (24 godziny przed wylotem). Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione muszą poddać się 5-dniowej samoizolacji.

Hiszpania – błękit morza i oceanu oraz tętniące życiem miasta

Barcelona, Ibiza, Majorka, Madryt to miejsca, które rok rocznie znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych destynacji. W zakresie bezpieczeństwa Hiszpania prowadzi podobną politykę co Turcja. Zaszczepieni i ozdrowieńcy, w tym dzieci powyżej 12 roku życia, mogą przekroczyć granicę bez testów o ile podróżujący przedstawią unijny certyfikat COVID. Dla młodszych dzieci nie jest wymagany negatywny wynik. Pozostali muszą wykonać test PCR na 72 godziny przed przylotem lub antygenowy na 24 godziny przed przylotem.

Niemcy – przejazdy Szczecin – Berlin – Szczecin

Ponieważ wiele lotów do powyższych krajów startuje z lotniska Berlin Brandenburg, zajrzyjmy także do naszych zachodnich sąsiadów i sprawdzimy jakie obostrzenia wprowadzili Niemcy.

Tu wciąż obowiązuje zasada tzw. 3G. W przypadku kontroli należy przedstawić zaświadczenie o szczepieniu, zaświadczenie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu (wykonany nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec). Warunek ten obowiązuje bez względu na rodzaj tranzytu (drogowy, lotniczy). Podróżni z Polski nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Na wszystkie loty z lotniska Berlin Brandenburg zawiezie Was Follow me! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty:

———————————————————-

Zobacz także: