4 stycznia 2021

Narty w Alpach – aktualne informacje.


Follow me! Aktualności Narty w Alpach – aktualne informacje.

Narty w Alpach 2021. Czy obowiązuje kwarantanna?

Wiele osób poszukuje informacji na temat możliwości spędzenia zimowego urlopu w alpejskich kurortach. Postanowiliśmy zebrać dostępne informacje w tym artykule, aby rozwiać wątpliwości związane z wyjazdem na narty w Alpy.

  • Czy po przyjeździe obowiązuje kwarantanna?
  • Od kiedy będą otwarte stoki narciarskie?
  • Czy można korzystać z bazy noclegowej?
  • Czy działają restauracje?

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z uwzględnieniem poszczególnych alpejskich regionów. Jednocześnie podkreślamy, że dynamika zmian obostrzeń wciąż jest duża, dlatego przed planowanym wyjazdem warto sprawdzić aktualne procedury obowiązujące w danym kraju.

Austria:

Austria znajduje się obecnie w częściowym lockdownie. Zamknięte są m.in. hotele, restauracje, wyciągi. W związku z powyższym podróże turystyczne do Austrii są właściwie niemożliwe. Obostrzenia zostaną zmniejszone, jeżeli 7-dniowy wskaźnik zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 100. Najwcześniej podróże w celach turystycznych zostaną dopuszczone od 18 stycznia. Warunkiem będzie posiadanie podczas wjazdu do kraju negatywnego wyniku na obecność koronawirusa.

Czy po przyjeździe do Austrii obowiązuje kwarantanna?

W Austrii wyróżnia się listę państw bezpiecznych, które zwolnione są z obowiązku odbywania kwarantanny. Do krajów bezpiecznych należą: Australia, Finlandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Nowa Zelandia, Norwegia, Korea Południowa, Urugwaj, Watykan.

Na liście państw bezpiecznych nie znajduje się Polska, dlatego przyjazd do Austrii dla obywateli naszego kraju podlega obostrzeniom. Osoby przyjeżdżające zobowiązane są do odbycia 10 dniowej kwarantanny.

W momencie przekraczania granicy należy mieć przy sobie wypełniony formularz zobowiązania się do odbycia kwarantanny na terenie Austrii. Formularze dostępne na stronie https://www.ris.bka.gv.at/Dokumente/BgblAuth/BGBLA_2020_II_563/COO_2026_100_2_1816336.pdfsig

Szwajcaria:

Szwajcaria jest obecnie jedynym krajem alpejskim umożliwiającym rekreacyjne szusowanie na nartach. Rząd nie zdecydował się na zamknięcie ośrodków narciarskich, ale pozostawił możliwość wprowadzenia takich decyzji poszczególnym kantonom. Z możliwości zamknięcia stoków skorzystały obecnie 4 kantony: Luzern, Schwyz, Solothurn, Zürich.

Na terenie całego kraju działają hotele i pensjonaty, zamknięte natomiast zostały restauracje, siłownie, kina, obiekty i hale sportowe, ogrody zoologiczne i kasyna.

Czy w Szwajcarii obowiązuje kwarantanna lub test?

Wjeżdżając do Szwajcarii nie ma znaczenia obywatelstwo osoby wjeżdżającej do kraju, a o obowiązku poddania się kwarantannie decyduje wyłącznie to, w jakich państwach i regionach dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 10 dni.

Polska nie znajduje się aktualnie na szwajcarskiej liście państw i regionów wysokiego ryzyka, zatem osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski (o ile w ciągu ostatnich 10 dni nie przebywały w żadnym z państw lub regionów z listy) nie muszą poddawać się kwarantannie.

Lista państw i regionów wysokiego ryzyka jest ustalana przez Federalny Urząd ds. Zdrowia i regularnie aktualizowana. Najnowsza aktualizacja opublikowana 28 grudnia 2020 r. obejmuje: Andorę, Belize, Chorwację, Czarnogórę, Gruzję, Litwę, Luksemburg, RPA, San Marino, Serbię, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwecję, Wielką Brytanię. Na listę wpisano również dwa regiony Włoch (Friuli-Wenecję Julijską, Wenecję Euganejską) oraz jeden kraj związkowy Niemiec, Saksonia.

Osoby, które w ciągu ostatnich 10 dni przebywały w którymś z państw i regionów wysokiego ryzyka, po przyjeździe do Szwajcarii muszą zgłosić ten fakt władzom kantonalnym i podlegają obowiązkowej kwarantannie.

Zasady sanitarne obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii

– na terenie ośrodków narciarskich obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa (powyżej 12 roku życia)

– należy zachowywać odległość 1,5 m od innych osób

– w ośrodkach narciarskich nie ograniczono liczby narciarzy na stokach.

– zaleca się do transakcji bezgotówkowych i online,

– après-ski: w tym sezonie nie będzie można liczyć na zabawy po narciarskich szaleństwach. Restauracje i bary są zamknięte do 22 stycznia, a nawet jeżeli po tej dacie zostaną otwarte będzie obowiązywał ścisły rygor epidemiczny.

– Ważne: niektóre kantony wprowadzają własne, bardziej rygorystyczne obostrzenia. Przed wyjazdem sprawdź aktualnie obowiązujące zalecenia.

Włochy

Stoki narciarskie we Włoszech miały być uruchomione 7.01.2021 roku, jednak najnowsze decyzje włoskich władz powodują, że zostaną one otwarte najwcześniej 18.01.2021 roku.

Na terenie całego kraju wprowadzono ograniczenia w działalności barów, pubów, restauracji, cukierni i lodziarni.  Punkty gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 5.00-18.00. Dodatkowym obostrzeniem jest, obecność przy 1 stoliku mogą przebywać max. 4 os. chyba, że są to osoby mieszkające razem.

Czy we Włoszech obowiązuje kwarantanna lub test?

Jeżeli nie przyjeżdżajmy do Włoch z kraju z tzw. kategorii C, to wówczas pomiędzy 7 a 15 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego: molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch.

Ten zapis nie dotyczy jednak krajów z tzw. kategorii C w tym m.in. Polski. Jeżeli w dniach 21.12.21020 – 06.01.2021 przebywało się na terytorium Polski (albo innym kraju z kategorii C) wówczas, mimo wjazdu do Włoch już po tym okresie, należy mimo wszystko poddać się 14-dniowej kwarantannie. Kwarantanny tej nie można zastąpić okazaniem ujemnego wyniku testu.

Biorąc pod uwagę powyższe obostrzenia związane z kwarantanną, co najmniej do 18.01.2021 roku wyjazd na narty do Włoch staje się niemożliwy.

Francja:

Granice Francji z pozostałymi państwami Unii Europejskiej i Strefy Schengen pozostają otwarte. Oznacza to, że osoby wjeżdżające na terytorium Francji z Państw Unii Europejskiej nie podlegają kwarantannie ani obowiązkowi wykonania testu.

Stoki narciarskie pozostają jednak zamknięte co najmniej do 10.01.2021 roku, podobnie jak restauracje i hotele.

Niemcy:

Polska obecnie jest uznana za obszar podwyższonego ryzyka, przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem przebywania w 10-dniowej kwarantannie oraz dokonać elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de

Obecnie restauracje, hotele i stoki narciarskie pozostają zamknięte.

 

źródło: austria.info, pl.ambafrance.org, gov.pl, skiinfo.pl


Pozostałe aktualności:

Lockdown w Niemczech. Czy możesz wjechać do Niemiec?

Gdzie Polacy spędzą zimowy urlop?