14 października 2020

Lotnisko Berlin Tegel powstało w 90 dni!


Follow me! Aktualności Lotnisko Berlin Tegel powstało w 90 dni!

W Berlinie wybudowano lotnisko najszybciej na świecie!

Zaledwie 90 dni potrzebowali mieszkańcy Berlina do zbudowania nowego lotniska. Oczywiście nie mamy na myśli tutaj nowego portu lotniczego Berlin Brandenburg, którego budowa trwała blisko 15 lat, artykuł ten dotyczy lotniska Berlin Tegel.

Początki Berlin Tegel.

Od 1896 roku na terenie w którym obecnie znajduje się lotnisko Berlin TXL znajdowały się plac apelowy oraz strzelnica wojskowa. W późniejszych latach wybudowano również hangary dla sterowców, a Tegel było poligonem właśnie dla wojskowych oddziałów lotniczych. Po zakończeniu I Wojny Światowej w myśl traktatu wersalskiego wstrzymano rozbudowę lotniska, a istniejąca hala została zburzona.

W 1930 roku ponownie rozpoczęto rozbudowę lotniska wojskowego, jednak działania te szybko zostają wstrzymane. W czasie II Wojny Światowej istniejąca zabudowa jak i samo miejsce zostały w znacznym stopniu zniszczone przez bombardowania. Pierwotnie na tym terenie miały powstać ogródki działkowe oraz osiedla mieszkalne. Francuskie wojsko zdecydowało jednak inaczej, wybrano Tegel na budowę swojej bazy lotniczej w Berlinie, ponieważ istniejące wówczas lotniska Tempelhof i Gatow były niewystarczające na potrzeby miasta.

Lotnisko Berlin Tegel powstało w 90 dni!

Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1948 roku, na początku pracowało przy niej 1800 osób. Zaledwie kilka tygodni później liczba pracowników zwiększyła się dziesięciokrotnie, a prace przy budowie lotniska trwały całą dobę i nabrały rekordowego tempa. W trakcie prac wyrównano teren, przewożąc blisko 1,2 mln m sześciennych ziemi, głównie za pomocą łopat i taczek. W budowę zaangażowane zostały również siły powietrzne Stanów Zjednoczonych, które dostarczały asfalt na budowę pasa startowego. Pierwszy samolot wylądował na lotnisku Berlin Tegel zaledwie 90 dni od rozpoczęcia budowy, był to  czterosilnikowy samolot transportowy używany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych Douglas C-54 Skymaster.

Oczywiście rozbudowa lotniska trwała również w latach późniejszych, najbardziej charakterystyczny terminal A/B i wierzę budowano w latach 70-tych.  Aktualny wygląd i funkcjonalność Berlin Tegel to efekt wielu inwestycji i prac wykonanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Tak czy inaczej budowa lotniska w 90 dni, głównie dzięki ciężkiej pracy mieszkańców budzi podziw do dzisiaj.

 


Czytaj również:

Najstarsze lotnisko w Berlinie

Długa historia lotniska Berlin Brandenburg

Bus Szczecin Berlin Brandenburg