9 października 2020

Najstarsze lotnisko w Berlinie.


Follow me! Aktualności Najstarsze lotnisko w Berlinie.

Najstarsze lotnisko w Berlinie.

Wiele osób błędnie podaje, że najstarszym lotniskiem Berlina był zamknięty w 2008 roku port lotniczy Berlin Tempelhof. Tak naprawdę 14 lat wcześniej powstało pierwsze komercyjne lotnisko Berlin Johannisthal, niewiele brakowało a zostałoby uznane pierwszym lotniskiem na świecie.

Lotnisko Berlin Johannisthal zostało uruchomione zaledwie kilka tygodni po lotnisku w Rheims we Francji, które uznawane jest za najstarsze na świecie. Obiekt nie był oczywiście tak imponujący jak współczesne porty lotnicze, lotnisko było właściwie dużym polem z którego startowały samoloty. Było jednak jedynym i głównym portem lotniczym Berlina, aż do uruchomienia lotniska Berlin Tempelhof w 1923 roku.

Berlin Johannisthal lotnisko, najstarsze lotnisko w berlinie

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Johannisthal_Air_Field#/media/File:Bundesarchiv_Bild_183-R37016,_Berlin-Johannisthal,_Flugzeuge.jpg

Burzliwa historia berlińskiego lotniska

Z lotniska Johannisthal odbywały się pierwsze komercyjne loty, ale również prowadzone były warsztaty i badania przez pionierów lotnictwa m.in. pracował tam Anthony Fokker. W kartach historii ten port lotniczy zapisał się również, jako miejsce wielkiej katastrofy lotniczej. W październiku 1913 roku doszło do eksplozji Sterowca LZ18 produkowanego przez niemiecką firmę Luftschiffbau Zeppelin. W wyniku eksplozji i pożaru zginęli wszyscy pasażerowie i załoga, łącznie 28 osób.

Zepplin-LZ-18, katastrofa lotnicza berlin, lotnisko berlin wypadek, lotnisko w berlinie katastrofa, berlin Johannisthal

Źródło: https://scribol.com/technology/aviation/10-worst-airship-disasters-in-history/4/

Komercyjny charakter lotniska nie trwał zbyt długo, z chwilą uruchomienia Portu Lotniczego Berlin Templehof wszystkie loty cywilne zostały przeniesione na nowocześniejsze lotnisko Berlin THF. Berlin Johannisthal w kolejnych latach zmieniał swoją funkcję, jednak cywilne loty pasażerskie już nigdy na niego nie wróciły. Do momentu zamknięcia pozostawał lotniskiem wykorzystywanym do celów wojskowych i szkoleniowych.

Aktualnie na terenie lotniska możemy spotkać jeszcze opuszczone budynki i hangary. Większa część terenu przeznaczona jest jednak dla berlińskiego parku technologicznego. Najstarsze lotnisko w Berlinie zostało oficjalnie zamknięte w 1995 roku.

 

Przeczytaj historię pozostałych berlińskich lotnisk:

Długa historia lotniska Berlin Brandenburg

Berlin Schonefeld

Berlin Tegel

Berlin Tempelhof

 


Źródło: wikipedia-1, scribol.com, abondenedberlin.com, wikipedia-2, wikipedia-3.