30 października 2020

Czy podróżowanie w czasach COVID-19 jest bezpieczne?


Follow me! Aktualności Czy podróżowanie w czasach COVID-19 jest bezpieczne?

Czy podróżowanie w czasach COVID-19 jest bezpieczne?

To już pewne, że rok 2020 zapisał się w kartach historii pod kątem pandemii coronawirusa. Trwająca niemal przez cały rok pandemia spowodowała, że wiele osób zastanawia się, czy podróżowanie w obecnych czasach jest bezpieczne? Jaki rodzaj przejazdu wybrać? Czy wynajem autokaru jest dobrą opcją? Co to znaczy coronawczasy, coronaurlop?

Coronaurlop, coronawczasy … czy to bezpieczne?

Rok 2020 był szczególnie trudny dla branży turystycznej, wiele osób zrezygnowało z wyjazdów na wakacje lub wybierało odpoczynek blisko miejsca zamieszkania. Była jednak znaczna grupa podróżników, która zdecydował się na wyjazdy zagraniczne w tym okresie. W sieci społecznościowych takie wyjazdy określane były często jako coronaurlop czy coronawczasy. To co podkreślają w swoich relacjach podróżnicy to… bezpieczeństwo podczas takiego wyjazdu. Paradoksalnie to polskie plaże czy szlaki górskie były oblegane przez turystów, natomiast najpopularniejsze ośrodki na południu Europy były wypełnione maksymalnie w 40-50%. Tak mała liczba turystów powodowało, że utrzymywanie dystansu społecznego było niezwykle łatwe, znalezienie miejsca na najpopularniejszych plażach z dala od innych osób nie stanowiło żadnego problemu.

Podobny obraz można było zaobserwować w popularnych wśród turystów miastach takich jak Rzym, Barcelona, Dubrownik czy Ateny. Zazwyczaj pełne turystów miasta w tym roku bez problemy pozwalały na utrzymanie bezpiecznych odległości i dystansu. Najpopularniejsze atrakcje nie były przepełnione, a zwiedzanie ich dawało odwiedzającym znacznie więcej swobody i przyjemności niż w poprzednich latach.

Zupełnie inne obrazy docierały do nas z nadbałtyckim plaż, czy górskich szlaków po polskiej stronie Karpat. Nie oznacza, to że w Polsce wszędzie wypoczywały tłumy turystów, oczywiście znaleźć można było miejsce do wypoczynku z dala od tłumów turystów, jednak te najpopularniejsze miejscowości jak Sopot, Świnoujście, Kołobrzeg, Karpacz, Szklarska Poręba czy Zakopane były wypełnione turystami.

Nie odważymy się postawić tezy, że podróże zagraniczne są bardziej bezpieczne od krajowych. W obu przypadkach należy zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać zaleceń sanitarnych. Na podstawie własnych doświadczeń i relacji naszych klientów, utrzymywanie tych zaleceń na południu Europy było po prostu łatwiejsze ze względu na mniejszą liczbę turystów.

Czym pojechać na urlop? Czy loty są bezpieczne?

Linie lotniczy i firmy autokarowe jako pierwsze zaczęły odczuwać skutki pandemii, dlatego jako pierwsze wdrażały wzmożone środki bezpieczeństwa. Gdy w Polsce nie odnotowano jeszcze ani jednego przypadku COVID największe firmy autokarowe już od kilku tygodni wdrażały działanie mające na celu maksymalizację bezpieczeństwa podróżnych i kierowców. Follow me! jako pierwsza firma w regionie już w lutym wdrożyła odpowiednie procedury sanitarne w autobusach, możecie się z nimi dokładnie zapoznać w tym wpisie – kliknij tutaj.

Statystki wskazują, że podróżowanie jest bezpieczne. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA na początku października opublikowało wyniki raportu odnośnie bezpieczeństwa lotów. Wynika z niego, że od początku 2020 roku samolotami podróżowało łącznie 1,2 miliarda pasażerów, a wśród tych pasażerów zgłoszono zaledwie 44 przypadki zarażenia coronavirusem.

„To jeden przypadek na 27 milionów podróżnych” – mówi dr David Powell, doradca medyczny IATA. „Zdajemy sobie sprawę, że może to być niedoszacowanie, ale nawet gdyby 90% przypadków nie było zgłaszanych, byłby to jeden przypadek na 2,7 miliona podróżnych. Uważamy, że te liczby są niezwykle uspokajające. Co więcej, zdecydowana większość opublikowanych przypadków miała miejsce zanim noszenie maseczek podczas lotu stało się powszechne ”. źródło: https://www.lonelyplanet.com/articles/covid-19-flights-iata

Systemy klimatyzacji w nowoczesnych autokarach również zapewnia regularną wymianę powietrza wewnątrz pojazdu. Warto więc decydując się na wynajem autokaru lub przejazd autokarowy wybierać przewoźnika, który dysponuje nowoczesnymi autobusami. Warto zwrócić również uwagę, jakie procedury sanitarne przewoźnik wprowadził w związku z pandemią. Firmy specjalizujące się w wynajmie autokarów czy busów wprowadziły m.in. takie działania jak:

  • obowiązek noszenia maseczek przez kierowców i pasażerów,
  • regularny przegląd klimatyzacji oraz nawiewu,
  • dezynfekcja pojazdu po każdym przejeździe,
  • wyposażenie autobusów w dozowniki płynów dezynfekujących dostępnych dla pasażerów,
  • regularne ozonowanie pojazdów,
  • przestrzeganie zalecenia o zajętości max. 50% miejsc w autobusie.

Z pełnymi procedurami sanitarnymi Follow me! obowiązujących m.in. podczas wynajmu autobusu znajdziesz na stronie: https://followme.pl/procedury-covid-19-w-pojazdach-follow-me/

Podróżowanie jest bezpieczne gdy przestrzegasz zasad

Czy podróżowanie w czasach COVID-19 jest bezpieczne? Tak, zachowując zdrowy rozsądek i przestrzegając obowiązujących zaleceń sanitarnych podróżowanie jest bezpieczne. W dużej mierze to od naszych decyzji i wyborów zależy poziom bezpieczeństwa podróży. Warto przed wyjazdem zapoznać się z obostrzeniami w danym kraju, przygotować się do ich przestrzegania (np. zakup maseczki), utrzymywać odpowiedni dystans społeczny.  Analizując firmy autokarowe sprawdź swojego przewoźnika lub firmę oferującą wynajem autokaru, czy wdrożyła i przestrzega strategii bezpieczeństwa sanitarnego. Przeczytaj również jakie są zalecenia i procedury na lotnisku z którego wylatujesz oraz w linii lotniczej z której korzystasz.

 


Czytaj również:

Lotnisko Berlin procedury sanitarne

Procedury sanitarne podczas lotu 

Jak dojechać na Berlin Brandenburg