13 sierpnia 2020

Lotnisko Berlin procedury sanitarne


Follow me! Aktualności Lotnisko Berlin procedury sanitarne

Lotnisko w Berlinie od początku lipca ponownie obsługuje większą ilość pasażerów, wszystko za sprawą wznowienia lotów europejskich przez wiele linii lotniczych. W związku z tym zarząd
lotniska Berlin Schonefeld i Tegel  podjął  stosowne kroki do zmaksymalizowania bezpieczeństwa pasażerów podczas pobytu na terenie portu, odprawy i wejścia na pokład samolotu. Jakie obowiązują procedury na lotnisku? Czy wymagane jest wykonanie testu na COVID? Ile kosztuje test na COVID?

Procedury sanitarne na lotnisku

Na terenie lotniska Tegel i lotniska Schonefeld umieszczono specjalne oznaczenia, które wskazują pasażerom zasady zachowania się, utrzymywania dystansu oraz poruszania się po terenie portu lotniczego. Oznaczenia takie zostały wyklejone m.in. w miejscach odprawy, kontroli bezpieczeństwa i w strefie odbioru bagażu.

W miejscach, w których wymagany jest kontakt z obsługą lotniska, a więc np. kontrola bezpieczeństwa check in, boarding czy kontrola paszportowa zamontowane zostały ścianki z pleksiglasu. W wielu miejscach lotniska rozlokowane zostały również dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk.

Lotnisko w Berlinie zachęca do korzystania bezobsługowej odprawy, przy których zostały umieszczone chusteczki służące do dezynfekcji wyświetlaczy i dotykanych powierzchni. Podczas pobytu na lotnisku, usłyszymy również częste komunikaty głosowe przypominające o obowiązujących procedurach m.in. dotyczące dystansu społecznego i zasad higieny.

Lotnisko Berlin procedury sanitarne:
• W miarę możliwości pasażer powinien dokonać odprawy online i posiadać kartę pokładową bezpośrednio na smartfonie,
• na terminalach w Schönefeld i Tegel obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających usta i nos.
• w strefie gastronomicznej i handlowej na lotnisku obowiązują procedury dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz obowiązek noszenia maseczki,
• większość linii lotniczych wymaga od pasażerów noszenia maseczki podczas lotu, warto sprawdzić na stronie swojego przewoźnika obowiązujące zasady.
Sprawdź procedury Ryanair, WizzAir i LOT: czytaj więcej
• po przylocie i odebraniu bagażu należy jak najszybciej opuścić lotnisko,
osoby oczekujące na pasażerów powinny czekać przed terminalem,
• każdy pasażer może obecnie przewieźć tylko jedną sztukę bagażu podręcznego,
w Berlinie i Brandenburgi obowiązuje nakaz noszenia maseczek w transporcie publicznym oraz w sklepach. Nakaz ten obowiązuje również podczas dojazdu na lotniska oraz pobytu w sklepach na lotniskach Schönefeld i Tegel.

Czy wykonanie testu na COVID jest obowiązkowe? Ile kosztuje test na COVID?

Na lotniskach Schönefeld i Tegel nie ma obowiązku wykonania testu na obecność wirusa Covid-19. Pasażerowie powracający z obszarów objętych dużym ryzykiem mogą dobrowolnie poddać się badaniu na obecność wirusa. Ważne, oferta badań skierowana jest wyłącznie do osób, które nie wykazują żadnych objawów zakażenia. Natomiast osoby, które wykazują objawy zakażenia nie powinny korzystać z lotniskowych punktów do testowania. Osoby takie mają obowiązek niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z właściwym urzędem ochrony zdrowia.

Ile kosztuje test na COVID-19 w Berlinie? Na berlińskich lotniskach, wykonanie testu jest bezpłatne. Punkty do testowania są czynne codziennie od 8:00 do 21:00 i znajdują się na lotnisku Schönefeld w strefie terminala M oraz na lotnisku Tegel w terminalu D.

Warto zaplanować więcej czasu na odprawę.

Lotnisko w Berlinie Ze względu na liczne obostrzenia i procedury proces odprawy i wsiadania do samolotu może się znacznie wydłużyć. Zarząd lotniska zaleca, aby przybyć na lotnisko min. 2 godziny przed odlotem.

 

Aktualizacja 20.08.2020 r.: 

Pasażerowie wracający z obszarów objętych ryzykiem mają możliwość poddania się bezpłatnemu testowi na obecność wirusa Covid-19. Z oferty mogą skorzystać wyłącznie pasażerowie wracający z podróży (nie wylatujący), którzy nie wykazują żadnych objawów zakażeniem koronawirusem. Testy są wykonywane bezpłatnie:

Lokalizacja punktu wykonywania testów:

Berlin Schonefeld -> https://www.berlin-airport.de/de/_dokumente/unternehmen/News/20200806_SXF_testcenter.pdf

Berlin Tegel ->  https://www.berlin-airport.de/de/_dokumente/unternehmen/News/20200807_TXL_2-testcenter.pdf

 


Lotnisko Berlin procedury sanitarne: https://www.berlin-airport.de/pl/przedsiebiorstwo/aktualne-wiadomosci/aktualnosci/2020/2020-06-10-fliegen-corona/index.php
Procedury sanitarne podczas lotu: https://followme.pl/aktualnosci/procedury-sanitarne-podczas-lotu/