3 grudnia 2022

Bezpieczny bagaż, czyli co to jest zamek TSA – poradnik


Follow me! Aktualności Bezpieczny bagaż, czyli co to jest zamek TSA – poradnik

Jak zadbać o swój bagaż planując lot i transfer na lotnisko

 

Podróżowanie z walizką, szczególnie taką, którą tracimy z oczu np. oddając ją do luku bagażowego, wiąże się z koniecznością jej zabezpieczenia. Większość współczesnych walizek ma wbudowane zamki szyfrowe, ale możemy dodatkowo skorzystać z kłódek czy pasów zabezpieczających. Wszystkie one mogą być wyposażone w zamek TSA.

Co to jest zamek TSA? 

TSA to trzyliterowy skrót międzynarodowego standardu bezpiecznego podróżowania – Travel Sentry® Approved. Zamki TSA charakteryzują się tym, że w przypadku ewentualnej kontroli celnej, urzędnik będzie mógł otworzyć bagaż, a następnie zamknie go bez niszczenia zamka.

System TSA jest wymagany w coraz większej liczbie krajów. Obecnie są to m.in. USA, Kanada, Japonia czy Australia.

Co to jest zamek TSA?

Do czego służy zamek TSA?

Zamki szyfrowe TSA służą do zabezpieczenia zawartości bagażu, dzięki czemu nikt poza właścicielem (i celnikami), nie będzie w stanie otworzyć walizki i zajrzeć do środka. Takie zamki mogą być wbudowane np. w walizki, być jej integralną częścią lub być użyte np. w tradycyjnych, zewnętrznych kłódkach szyfrowych.

Służby cele mają prawo otworzyć każdą walizkę w celu zrewidowania jej zawartości i może to odbyć się bez obecności właściciela. W przypadku zwykłych zamków szyfrowych, konieczne będzie siłowe ich odtworzenie, co często skutkuje trwałym uszkodzeniem walizki. Zamki TSA otwierane i zamykane są, za pomocą specjalnego klucza, który posiadają jedynie kontrolerzy oraz organy bezpieczeństwa.

Skąd wziąć kluczyk do zamka TSA?

Klucze do zamka TSA posiadają wyłącznie uprawnione do tego jednostki – celnicy, kontrolerzy czy służby bezpieczeństwa. Do żadnej walizki z zamkiem TSA, taki klucz nie jest dołączany. Posiadanie klucza przez “cywila” jest nielegalne. Właściciel walizki otwiera i zamyka ją jedynie poprzez wprowadzenie prywatnego szyfru – najczęściej trzycyfrowego. Nowe walizki mają ustawiony kod 0-0-0. Po zakupie właściciel może go dowolnie zmienić.

Co to jest zamek TSA?

Jak ustawić kod w zamku TSA?

Aby zaszyfrować zamek TSA, należy:

  1. Ustawić zamek na wartość domyślną kodu otwierającego: 0-0-0 (lub inną dotychczasową wartość, jeżeli chcemy zmienić szyfr na nowy).
  2. Nacisnąć przycisk resetuj (kropka w obudowie zamka), który znajduje się bezpośrednio przy mechanizmie z cyframi.
  3. Wprowadzić własną kombinację trzycyfrową.
  4. Aktywować szyfr – po ustawieniu szyfru, należy włożyć zapadkę zamka do otworu, a następnie wciśnij przycisk otwierający w kierunku wskazanym przez strzałkę.

——————–

Zobacz także: