17 maja 2021

Paszport szczepień już od 1 czerwca?


Follow me! Aktualności Paszport szczepień już od 1 czerwca?

Paszport szczepień już od 1 czerwca?

Komisja Europejska pracuje nad wprowadzeniem jednolitego systemu ewidencji szczepień dla mieszkańców UE, wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych ma ułatwić podróżowanie i przemieszczanie się po Europie.
Kto wydaje paszport szczepionkowy? Jak ma działać paszport immunologiczny? Czy bez paszportu szczepionkowego będziesz mógł podróżować?

Paszport szczepionkowy kiedy decyzja?

Trwają zaawansowane rozmowy wewnątrz Unii Europejskiej, czy i w jakiej formie wprowadzić paszporty immunologiczne. Dokument miałby zawierać aktualne informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu lub obecności przeciwciał po odbytej chorobie COVID-19. Zdaniem Komisji Europejskiej, która pracuje nad wprowadzeniem dokumentu porozumienie między krajami członkowskimi zostanie osiągnięte najpóźniej do końca maja, a paszporty mogłoby zacząć funkcjonorel=”nofollow”wać nawet od 1 czerwca 2021 r..

Co ważne, mimo wciąż trwających rozmów KE od kilku tygodni pracuje nad systemem ewidencji, a nawet rozpoczęto już pilotażowe testy nowego rozwiązania. Jeżeli zakończą się sukcesem, państwa członkowskie będą mogły się do niego podłączyć już od początku przyszłego miesiąca.

Czy bez paszportu szczepionkowego będziesz mógł podróżować?

Politycy wciąż pracują nad porozumieniem w sprawie paszportów, rozmowy trwają głównie pomiędzy Radą UE, Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską. Na etapie rozmów pojawia się wiele wątpliwości, które powinny zostać rozwiązane do 24-25.05.2021 r. kiedy odbędzie się następne posiedzenie Rady Europejskiej. Jednym z poruszanych aspektów jest chęć ustalenia, aby państwa członkowskie nie miały możliwości nakładania dodatkowych (wewnętrznych) ograniczeń jak np. kwarantanna czy obowiązkowy test dla osób posiadających ważny paszport szczepień. Część Państw nie zgadza się natomiast, aby negatywny wynik testu uprawniał do takich samych przywilejów co pełne szczepienie przeciw COVID-19.

Jak zapewnia KE nawet jeżeli nie dojdzie do pełnego porozumienia, paszporty szczepień zostaną wprowadzone jako zalecenie. Nawet ten wariant powinien wpłynąć znacząco na większą swobodę poruszania się po starym kontynencie.

Osoby które nie zamierzają się szczepić lub nie będą posiadały jeszcze paszportu immunologicznego, będą mogły podróżować na podobnych zasadach jak obecnie. Będą musiały się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami jak np. obowiązkowa kwarantanna po przyjeździe lub obowiązek wykonania testu na COVID-19.

Kto wydaje paszport szczepionkowy? Jak ma działać paszport immunologiczny?

Paszport będzie miał postać zaświadczenie wydawanego przez odpowiednie instytucje w danym kraju, może to być np. NFZ lub szpitale. Pracownicy tych ośrodków, na podstawie wniosku zainteresowanej osoby, wystawią je w formie cyfrowego zaświadczenia zaszczepienia a następnie wyślą do odpowiednich instytucji prośbę o wystawienie takiego paszportu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówek, np. szpitali czy centrów szczepień. Zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenia mobilne lub wydane w formie papierowej.

Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczęć cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne. Podczas kontroli na granicach, czy lotniskach weryfikowana będzie jego autentyczność i ważność.

 

 

Źródło: tvn24.pl


Pozostałe aktualności:

Autokary turystyczne100% miejsc dostępnych dla pasażerów.

FlixBus wraca na trasy nowe połączenia już od 20 maja

Gdzie na urlop w 2021? Sprawdź kto otwiera granice dla turystów.