24 lutego 2022

COVID-19 Update. Kolejne kraje w Europie otwierają się na turystów i znoszą większość obostrzeń covidowych


Follow me! Aktualności COVID-19 Update. Kolejne kraje w Europie otwierają się na turystów i znoszą większość obostrzeń covidowych

Coraz więcej dobrych wieści napływa do nas, z tak chętnie odwiedzanych dotychczas  przez turystów, europejskich krajów. Sytuacja epidemiologiczna wydaje się być w odwrocie, a dowodem na to jest wciąż spadająca liczba zakażeń. Niedawno informowaliśmy o ułatwieniach w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii. Dziś już wiemy, że na podobny krok zdecydowały się kolejne państwa.

W Austrii jeszcze tylko do 4 marca obowiązywać będzie zasada 3G (zaszczepiony, wyleczony, przetestowany). Obecnie dotyczy ona głównie miejsc wypoczynku, sportu i kultury, takich jak wycieczki, siłownie, obiekty sportowe, koncerty czy targi.

Ale już od 5 marca, oprócz konieczności noszenia masek FFP2 m.in. w transporcie publicznym, na poczcie, w sklepach, aptekach i szpitalach czy bankach, austriacki rząd zapowiedział zniesienie większość ograniczeń sanitarnych.

Certyfikaty i testy COVID-19 coraz rzadziej wymagane

Nowością w Portugalii jest brak konieczności posiadania paszportów covidowych oraz negatywnych testów w lokalach, na koncertach czy imprezach masowych. Obowiązują one obecnie jedynie przy wjeździe do kraju.

W Grecji z kolei wszelkie restauracje, bary i kluby ponownie będą otwarte dla gości w tradycyjnej formie. Warunek – posiadanie certyfikatu covidowego.

Życie kulturalne i gastronomiczne odżywa także w Holandii. Od marca obowiązek noszenia maseczek ograniczony zostanie wyłącznie do transportu publicznego.

Podobnie we Francji. Konsumpcja ponownie jest możliwa w kinach, a także na stojąco w barach. Otworzono dyskoteki i kluby nocne. Instytucje kultury dostały zgodę na organizację nowych wydarzeń, a w kinach i barach, ponownie możliwa jest konsumpcja.

Maseczki tylko w transporcie publiczny 

Obowiązek noszenia maseczki i okazania certyfikatu covidowego przy wejściu do sklepów i restauracji zniesiony został także w Szwajcarii. W tym znanym ze wspaniałych stoków narciarskich kraju, konieczność noszenia maseczek obowiązywać będzie tylko w środkach transportu publicznego oraz w placówkach służby zdrowia. Ponadto osoby przyjeżdżające do Szwajcarii nie będą musiały okazywać zaświadczenia o szczepieniu, wyzdrowieniu lub negatywnego wyniku testu.

W Hiszpanii władze zniosły obowiązek noszenia maseczek ochronnych poza zamkniętymi pomieszczeniami. Nieco wcześniej na ten sam krok zdecydowały się rządy Norwegii i Danii.

Przejazdy na lotniska z Follow me!

Optymistyczne wieści napływające z poszczególnych stolic, mogą zachęcać do planowania urlopów, wyjazdów wakacyjnych czy wypadów typu city break. Do wszystkich wyżej wymienionych krajów polecimy z lotniska w Berlinie czy Goleniowe. Na oba lotniska, zawiezie Was Follow me! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami 3 różnych opcji: