26 sierpnia 2021

Niemcy zmieniają obostrzenia – od 23 sierpnia obowiązuje zasada 3G


Follow me! Aktualności Niemcy zmieniają obostrzenia – od 23 sierpnia obowiązuje zasada 3G
Od poniedziałku 23 sierpnia Niemcy wprowadzili zasadę 3G. Zgodnie z nią, każdy kto przebywa w zamkniętych miejscach dostępnych publicznie musi być zaszczepiony, wyleczony lub posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Zasada 3G, której nazwa pochodzi od pierwszych liter trzech słów – Geimpfte (zaszczepiony), Genesene (wyleczony) i Getestete (przetestowany) obowiązuje w klinikach, salonach fryzjerskich, restauracjach oraz podczas imprez. Poza tym dotyczą także obiektów sportowych, siłowni i basenów.  Również ci, którzy zatrzymują się w hotelach, muszą co trzeci dzień przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zasada „3G” zaczyna obowiązywać w danej gminie, jeśli siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na 100 tys. mieszkańców przekracza 35.

Przewidujemy, że po 11 października presja na osoby niezaszczepione wzrośnie jeszcze bardziej. Ponieważ rząd federalny zdecydował, że skończą się  wtedy bezpłatne testy na obecność koronawirusa. Punkty testowe aktualnie znajdują się w wielu miejscach, m.in. w pobliżu kin czy restauracji. Decyzja ta wynika z faktu, że każdy w Niemczech może bez problemu nieodpłatnie się zaszczepić. Pomimo tego, w ostatnich tygodniach w Niemczech znacznie spadła liczba szczepień. Niecałe 60 proc. osób jest w pełni zaszczepionych, a prawie 64 proc. ma przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Planując podróż za granicę należy sprawdzić aktualne zasady panujące na terytorium kraju, do którego się wybieramy.

Przypominamy, że po za zasadą 3G, nadal obowiązkiem każdego przebywającego na terenie Niemiec jest zachowanie dystansu i noszenie maseczek w sklepach, centrach handlowych, galeriach, muzeach i w środkach transportu publicznego. 

www.gov.pl


Powiązane aktualności:

Od sierpnia nowe wytyczne przy wjeździe do Niemiec.

Gdzie na urlop w 2021? Sprawdź kto otwiera granice dla turystów.