5 listopada 2020

Kwarantanna w Niemczech dla osób z Polski? Obowiązujące zasady.


Follow me! Aktualności Kwarantanna w Niemczech dla osób z Polski? Obowiązujące zasady.

Kwarantanna w Niemczech dla osób z Polski? Obowiązujące zasady.

Niemcy pod koniec października uznały Polskę za strefę ryzyka o dużej ilości zakażeń coronawirusa, czy w związku z tym po przyjeździe do Niemiec czeka Cię kwarantanna? Czy wylatując z Berlina musisz zrobić test na COVID-19? Sprawdź obowiązujące zasady.

1.Podróżujesz przez Niemcy do Polski? Czy musisz wykonać test na COVID-19?

Czy wylatując z Berlina musisz robić test na Covid?
Czy przylatując do Berlina muszę robić test? Czy musisz poddać się kwarantannie?

W sytuacji, gdy np. lądujesz z Hiszpanii (kraj podwyższonego ryzyka) na niemieckim lotnisku i jedziesz dalej autobusem do Polski. Nie musisz wykonywać testu na COVID-19.

We wszystkich krajach związkowych osoby podróżujące w tranzycie (przejazdem), są zwolnione z obowiązku wykonywania testu i związanej z tym kwarantanny.

Podróż tranzytowa powinna się odbywać bez zbędnych postojów. W przypadku podróży samolotem, w karcie lokalizacyjnej należy wskazać, że znajdują się Państwo w tranzycie.

2. Planujesz pobyt w Niemczech? Podróż ze strefy ryzyka do Niemiec, co musisz wiedzieć?

Czy obowiązuje kwarantanna w Niemczech dla osób z Polski. Jeżeli podróżujesz ze strefy ryzyka (w tym Polska) do Niemiec i planujesz tam kilkudniowy pobyt, kieruj się poniższymi zasadami.

1) Sprawdź obowiązujące przepisy w kraju związkowym do którego jedziesz, w Niemczech to władze poszczególnych krajów związkowych ustalają dokładne przepisy dotyczące ewentualnej kwarantanny lub obowiązkowi poddania się testowaniu na COVID-19

2) Informacje na temat przepisów znajdziesz na stronach poszczególnych landów. Dla mieszkańców Szczecina najbardziej istotne będą przepisy obowiązujące w Berlinie , Brandenburgii  i Maklemburgii – Pomorzu Przednim.

3) Sprawdź czy w docelowym landzie obowiązują nowe czy stare zasady kwarantanny.

a) Jeżeli w Twoim docelowym landzie obowiązują nowe zasady, to musisz zgłosić swój przyjazd we właściwym urzędzie ds. zdrowia i udać się na 10-dniową kwarantannę. Po 5 dniach możesz wykonać test, którego negatywny wynik może zwolnić z dalszej kwarantanny. Przejdź do informacji w sekcjach Kwarantanna – nowe zasady oraz Pytania i odpowiedzi – nowe zasady.

b) Jeżeli w Twoim docelowym landzie obowiązują stare zasady, to sprawdź czy należysz do grupy osób której nie dotyczy obowiązek wykonania testu i kwarantanny. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z urzędem ds. zdrowia https://www.rki.de/DE/Home/homepage_node.html

4) Listę krajów uznanych za obszary wysokiego ryzyka znajdziesz tutaj – lista aktualna na dzień 5.11.2020 r.

5) Jeżeli nie należysz do grupy zwolnionych z obowiązku kwarantanny lub wykonania testu, to w zależności od przepisów w danym landzie musisz wykonać test na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec.

Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronie internetowej kraju związkowego. Centra testowe zostały utworzone głównie przy lotniskach i głównych dworcach kolejowych, autobusowych.

6) W przypadku obowiązku odbycia kwarantanny udaj się do miejsca, w którym planujesz ją spędzić. Podczas podróży unikaj do minimum korzystania z komunikacji publicznej i zbędnego kontaktu z innymi osobami.

7) Zgłoś swój przyjazd we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Takiego zgłoszenia możesz dokonać telefonicznie lub mailowo.

8) Pamiętaj, że to urząd ds. zdrowia decyduje o zwolnieniu z kwarantanny. Nawet wówczas, gdy otrzymasz już negatywny wynik testu. Urząd ds. zdrowia może zlecić dłuższą kwarantannę mimo negatywnego wyniku.

9) Od 2 do 30 listopada w Hotelach i innych miejscach noclegowych nie będą przyjmowani turyści. Obostrzenie dotyczy zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych. Hotele będą dostępne jedynie w przypadku niezbędnej podróży służbowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku przyjazdu z Polski w większości krajów związkowych może być wymagany negatywny test na COVID-19 wykonany nie później niż 48h przed wjazdem.

10) Wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. W wybranych regionach nakaz może dotyczyć również restauracji, budynków użyteczności publicznych oraz w przestrzeni otwartej o dużym zagęszczeniu ludzi, gdy nie można zachować odstępu 1,5 m od drugiej osoby.

11) Większość krajów związkowych nie uznaje przyłbic, dlatego w miejscach gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki należy założyć maseczkę. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z mandatem. Wysokość mandatu jest zróżnicowania od postanowień danego kraju związkowego.

Więcej informacji w języku polskim, znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/


AKTUALIZACJA:

Od soboty 7.11.2020 r. zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny i robienia obowiązkowych testów są wszystkie osoby wjeżdżające z Polski do Berlina na okres nie dłuższy niż 24 godz. Takie same zasady dotyczą osób podróżujących w przeciwnym kierunku z Berlina do Polski.

Zmiany dotyczą głównie osób wybierających się do Berlina np. w celach zawodowych, na zakupy czy rekreacyjnych. Przypominamy, że osoby wylatujące z lotniska Berlin Brandenburg i będące w tzw. tranzycie również są zwolnione z kwarantanny.

 


Pozostałe aktualności

Jak dojechać na lotnisko Berlin Brandenburg?

Terminal Berlin Brandenburgz którego odlatuje Twój samolot T1, T2 czy T5?