10 sierpnia 2020

Ciekawostki Berlin – TOP 10


Follow me! Aktualności Ciekawostki Berlin – TOP 10

Ciekawostki Berlin – poznaj stolicę Niemiec jakiej nie znałeś. Planujesz weekend w Berlinie? A może szukasz pomysłu na kolejną wycieczkę z przyjaciółmi? Berlin to jedno z najchętniej odwiedzanych miast przez mieszkańców Szczecina. Oczywiście na taką sytuację wpływa m.in. bliskość stolicy Niemiec oraz bardzo dobre połączenie autobusem Szczecin Berlin. Głównym powodem licznych wyjazdów szczecinian jest jednak ilość atrakcji jakie oferuje Berlin. To jedno z najciekawszych i najbardziej różnorodnych europejskich miast, doceniają je zarówno studenci szukający nocnych atrakcji oraz seniorzy chcący w spokoju zwiedzić słynne muzea lub galerie.

Ciekawostki Berlin – przygotowaliśmy dla Was TOP 10 ciekawostek. Być, może dzięki którejś z nich zaplanujecie ponowny przejazd do Berlina.

1. Decyzją Bundestagu od 1991 r. Berlin jest stolicą zjednoczonych Niemiec. Swoją siedzibę w tym mieście ma prezydent Niemiec (od 1994 r.), Kanclerz (od 2001 r.) oraz Budestag (1999 r.) i Bundesrat (od 2000 r.) w mieście mają swoje siedzimy parlament i rząd.
2. Berlin jest aktualnie największą pod względem ludności i powierzchni stolicą państw Unii Europejskiej. Miasto zamieszkuje ponad 3,7 mln mieszkańców, a do momentu Brexitu pozycję tę zajmował Londyn, obecnie jednak to właśnie stolica Niemiec jest liderem pod tym względem. Gdybyśmy przeanalizowali całą aglomerację europejskich stolic, Berlin byłby na trzecim miejscu za Paryżem i Madrytem.
3. Mało kto wie, że na terenie miasta znajduje się w sumie 25 zamków i pałaców! Najbardziej znany i dostępny dla turystów jest oczywiście Pałac Charlottenburg. Równie malowniczy jest Zamek Bellevue pełniący funkcję rezydencji Prezydenta RFN. Ciekawostką jest, że w 2018 r. oddano do użytku „nowy” zamek, który jest odbudowanym królewskim pałacem w samym centrum Berlina. Zamek miejski był pierwotnie rezydencją Królów Pruss w 18 wieku, następnie był wielokrotnie przebudowywany. Ostatecznie w 2008 r. został całkowicie rozebrany, a w tym samym miejscu rozpoczęto odbudowę w 2013 roku.
4. „Miasto tysiąca mostów” z takim określeniem Berlina spotkacie się w wielu przewodnikach turystycznych. W stolicy Niemiec znajduje się 1700 mostów, dla porównania w słynnej Wenecji jest ich „zaledwie” 400.
5. Berlińskie zoo to jedna z wizytówek miasta. Jest jednym z największych tego typu obiektów w Niemczech i największym na świecie pod względem ilości gatunków zwierząt. To również jeden z najchętniej odwiedzanych ogrodów zoologicznych na świecie, co roku progi słynnej Bramy Słonia przekracza ponad 2,6 mln zwiedzających!
6. Metro w Berlinie stanowi jeden z najdłuższych systemów komunikacyjnych w Europie. Biorąc pod uwagę tylko U-Bahn (kolej podziemną) łączna długość szlaków wynosi 146,3 km, a aż 80% trasy poprowadzona jest w podziemnych tunelach. Komunikacja w Berlinie jest jedną z najlepiej zorganizowanych na świecie, ściśle powiązana z U-Bahn jest linia S-bahn (kolej naziemna). Biorąc pod uwagę U i S Bahn, Berlin ma 477,8 km sieci bezkolizyjnych tras kolei miejskiej, co powoduje najdłuższą sieć kolei miejskiej w Europie. Metro w Berlinie mapakliknij tutaj
7. Fersehturm jest obok Reichstagu i Bramy Brandenburskiej najbardziej charakterystyczną budowlą Berlina. Wizerunek wieży spotkacie na większości pamiątek, magnesach czy kartkach pocztowych. Wieża telewizyjna znajdująca się przy Alexanderplatz ma wysokość 368 metrów, dla porównania słynna paryska Wieża Eiffla ma wysokość całkowitą 324 m. Fersehturm Berlin jest najwyższym budynkiem w Niemczech i czwartym pod względem wysokości obiektem w Europie.
8. Ze Szczecina do Berlina można dopłynąć. 😉 W Niemczech bardzo dobrze funkcjonuje transport rzeczny. Rozbudowany system rzek i kanałów powoduje, że do Berlina ze Szczecina dopłyniecie nawet kajakiem. W samym mieście znajduje się około 180 kilometrów kanałów wodnych. Oczywiście my proponujemy pojechać busem do Berlina. To znacznie wygodniejszy i szybszy sposób na przejazd do Berlina.
9. Berlin podobnie jak Szczecin, jest uważany za „zielone miasto”. Ponad 40% powierzchni Berlina zajmują rzeki, kanały wodne, jeziora i tereny zielone (lasy, parki). Berlińczycy uwielbiają spędzać wolny czas wylegując się lub biwakując w gronie znajomych w miejskich parkach.
10. W Berlinie znajduje się więcej galerii i muzeów niż w Paryżu i Londynie razem wziętych.

 


Pojedź busem do Berlina – sprawdź rozkład

Flixbus Szczecin Berlin Alexanderplatz – czytaj więcej