6 kwietnia 2023

Dlaczego warto zostać kierowcą autokaru?


Follow me! Bez kategorii Dlaczego warto zostać kierowcą autokaru?

Kierowca kategorii D to zawód atrakcyjny z wielu powodów. Przede wszystkim – bardzo dobre zarobki. Ze względu na obecny dynamiczny powrót turystyki oraz sytuację na rynku pracy – wynagrodzenia kierowców autokarów przekroczą w ciągu najbliższych 2 lat płace kierowców ciężarówek. Czy praca na autokarze różni się od pracy na samochodach ciężarowych? Tak, znacznie – kierowca autokaru, to praca „w białej koszuli”, zwiedzanie ciekawych zakątków w całej Europie, noclegi w komfortowych warunkach i kontakt z ludźmi z całego świata. Jeśli rozważasz pracę w charakterze kierowcy autokaru, poznaj najważniejsze powody, dla których warto to zrobić właśnie teraz.

Kierowcą autokaru możesz zostać spełniając podstawowe 2 warunki

Z prawnego punktu widzenia kierowcą autokaru może zostać każdy, kto spełnia dwa podstawowe warunki: ma uprawnienia do jazdy kategorii „B” i ukończył 24 lata. Jednak obierając tę ścieżkę zawodową warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą określić czy jest to praca dla Ciebie. Sprawdź czy posiadasz cechy, które charakteryzują dobrego kierowcę autokaru:

✔ Odpowiedzialność, obowiązkowość i dojrzałość – to cechy, które gwarantują bezpieczeństwo.
✔ Koncentracja i opanowanie.
✔ Kultura osobista, komunikatywność i otwartość na ludzi, dzięki którym jest się wrażliwym na potrzeby pasażerów.
✔ Dobry stan zdrowia.
✔ Ciekawość świata i upodobanie do prowadzenia pojazdów.

Przekwalifikowanie się na kat. D jest łatwe

Pomysł na przekwalifikowanie się i pracę w charakterze kierowcy autokaru pojawia się z różnych powodów ale najczęściej oprócz finansowej motywacji, ważnym aspektem jest chęć zmiany stresującej lub nużącej pracy „za biurkiem”.
Zdobycie kwalifikacji uprawniających do prowadzenia autokarów wbrew pozorom nie jest wyjątkowo trudne, kosztowne, ani czasochłonne. Blisko 95% osób rozpoczynających kurs kategorii D kończy go sukcesem. Cały proces nauki jazdy trwa zaledwie kilka tygodni, a następnie należy ukończyć kurs uprawniający do przewozu osób. Obecnie te dwa etapy są dofinansowywane z różnych programów krajowych lub unijnych nawet do 100%. W niektórych firmach, po przejściu rekrutacji, możesz zostać skierowany na darmowy kurs nauki jazdy finansowany przez pracodawcę.

Ile zarabia kierowca autokaru?

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2021 roku średnie zarobki kierowców autokarów sięgały ok. 5000 zł netto, a w 2022 r. blisko 7 000 zł netto.
Kierowca autokaru w zachodniopomorskim w 2023 roku, może zarabiać nawet 9000 zł netto/mc, przy umowie o pracę. Jednak podejmując pracę tak odpowiedzialną, jak kierowca przewozów pasażerskich, warto zwrócić uwagę nie tylko na zarobki, a także stan floty, stabilność firmy i jej renoma.

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2021 roku średnie zarobki kierowców autokarów sięgały ok. 5.000 zł netto, a w 2022 r. już blisko 7.000 zł netto.
Wzrost zarobków kierowców autokaru ma obecnie bardzo wysoka dynamikę. Kierowca autokaru w zachodniopomorskim w 2023 roku, może zarabiać nawet 9000-10.000 zł netto/m-c. Zakładając przewidywany kilkunastu procentowy wzrost płac w następnym sezonie, kierowcy na autokarach zarabiać będą co najmniej 10.000-12.000 zł netto/mc.

Podejmując pracę tak odpowiedzialną, jak kierowca autokaru, warto zwrócić uwagę nie tylko na zarobki, a także stan i wiek floty, stabilność firmy i jej renomę oraz opinię jako pracodawcy.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stanowisko Kierowcy w Follow me!

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego stoiska na Targach Pracy w Netto Arenie już 24. maja!