7 kwietnia 2021

Paszport immunologiczny – od kiedy, ile kosztuje?


Follow me! Aktualności Paszport immunologiczny – od kiedy, ile kosztuje?

Paszport immunologiczny – od kiedy, ile kosztuje?

Branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa, nie dziwi więc fakt, że poszukiwane są w niej rozwiązania mające ożywić ten sektor gospodarki. Dodatkowym czynnikiem determinującym działania, jest rosnąca potrzeba i zainteresowanie powrotem do podróżowania wśród ludzi.

Jest wiele pomysłów, ale czy skuteczne?

Pomysłów na ułatwienie podróżowania w czasach pandemii jest bardzo dużo, z naszych obserwacji wynika jednak, że mnogość i różnorodność tych rozwiązań powoduje duże zdezorientowanie wśród podróżnych. Czy lecąc z Air France muszę mieć ważny test? Jaki rodzaj testu muszę wykonać, aby lecieć z Lufthansą? Czy mając przesiadkę w Paryżu muszę spełnić jakieś warunki?

Ilość pytań jakie każdego dnia otrzymujemy od naszych pasażerów, pokazuje tylko, że pasażerowie czują się zdezorientowani. Celem działań Unii Europejskiej i całej branży turystycznej jest ujednolicenie zasad w całej Europie i liniach lotniczych. Takim rozwiązaniem mają być paszporty immunologiczne wydawane przez UE.

Paszport immunologiczny od kiedy?

Prawdopodobnie już w czerwcu w całej Unii Europejskiej pojawi się tzw. paszport immunologiczny zarówno w wersji cyfrowej jak i papierowej.  Paszport szczepionkowy ma zawierać wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą podróżującym przyspieszyć odprawę i ominąć np. kwarantannę w danym kraju. W papierowym dokumencie mają znajdować się takie dane jak: imię i nazwisko, data urodzenia, nr paszportu lub dowodu osobistego oraz kod QR. Skanując kod QR będzie można sprawdzić informacje na temat miejsca pochodzenia danej osoby oraz dane dotyczące szczepienia (jeżeli takie zostało wykonane). Osoby, które nie zostaną jeszcze zaszczepione w wersji cyfrowej znajdą historie wyników testów na koronawirusa.

Ile kosztuje paszport immunologiczny?

Wielu osobom wprowadzenie paszportów szczepionkowych wydaje się radykalnym rozwiązaniem, jednak rozwiązanie to nie jest nowe. Przykładowo podróżując do Panamy z Brazylii lub krajów afrykańskich bez względu na posiadane obywatelstwo należy okazać zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko żółtej febrze.

Na wprowadzeniu takich paszportów w Unii Europejskiej szczególnie zależy przedstawicielom krajów turystycznych takich jak Grecja, Hiszpania czy Włochy. Według wstępnych informacji paszport dla każdego obywatela UE będzie wydawany bezpłatnie.

Na świecie prace nad wprowadzeniem paszportów szczepionkowych prowadzi szereg organizacji, m.in. IATA Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych . Czas pokaże, czy proponowane rozwiązanie spowoduje szybszy powrót dużej liczby pasażerów do podróżowania po Europie i korzystania z usług linii lotniczych.

 


Pozostałe aktualności:

Szybki test na COVID na lotnisku Goleniów

Nowe obostrzenia w Polsce obowiązują od 30.03.2021 

Wjazd do Niemiec z negatywnym testem. Są wyjątki!